Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -8 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarła Doris Day, legendarna amerykańska aktorka i piosenkarka

Doris Day

Doris Day, legendarna amerykańska aktorka i piosenkarka, gwiazda Hollywood lat 50. i 60., zmarła w poniedziałek w swoim domu w Carmel Valley w Kalifornii – poinformowała jej fundacja. Miała 97 lat.

Aktorka zmarła w otoczeniu bliskich przyjaciół i „była, jak na swój wiek, w doskonałym zdrowiu fizycznym aż do niedawna, kiedy zachorowała na ostre zapalenie płuc” – podała w komunikacie fundacja obrony zwierząt Doris Day Animal Foundation.

3 kwietnia obchodziła 97. urodziny, na których w Carmel Valley zjawiło się blisko 300 fanów gwiazdy.

Była znana ze swego charakterystycznego głosu, a role w dramatach filmowych, musicalach i komediach romantycznych uczyniły ją gwiazdą w latach 50. i 60. oraz jedną z najpopularniejszych aktorek filmowych w historii – podkreśla agencja Associated Press.

Doris Day, a właściwie Mary Ann Von Kappelhoff, rozgłos zyskała dzięki wykonaniu piosenki „Que sera, sera” w klasycznym dziele Alfreda Hitchcocka „Człowiek, który wiedział za dużo” (1956 r.). Utwór ten zdobył nawet Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę.

Doceniana przez publiczność Day zagrała w blisko 40 filmach w latach 50. i 60. prawie wszystkich gatunków, szczególnie wyróżniając się w komediach i musicalach. Jednak jej popularność nie
przekładała się na uznanie ze strony branży filmowej. Doris Day otrzymała w swojej karierze tylko jedną nominację do Oscara dla aktorki pierwszoplanowej za rolę w „Telefonie towarzyskim” (1959 r.).

Nagrała prawie 20 albumów. Była czterokrotnie zamężna.

 

Ł.A/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z unijnym dofinansowaniem. Na uczelni powstaną nowe laboratoria i sale seminaryjne

Zarząd województwa zdecydował o dofinansowaniu projektu olsztyńskiej uczelni „Utworzenie nowoczesnej infrastruktury dydaktycznej dla kierunku „Chemia” realizowanego na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie”. Projekt...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV