Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł Henryk Szordykowski

Henryk Szordykowski. Fot: PAP

W wieku 78 lat zmarł dwukrotny olimpijczyk, wielokrotny medalista mistrzostw Europy w biegach na średnim dystansie Henryk Szordykowski. O jego śmierci poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Szordykowski urodził się 3 czerwca w 1944 roku w Iłowie-Osadzie. Był utalentowanym biegaczem, który zajął siódme miejsce w igrzyskach w Meksyku w 1968 roku, a Polskę reprezentował także cztery lata później w Monachium, gdzie odpadł w półfinale.

W dorobku ma brązowy (1969) i srebrny (1971) medal mistrzostw Europy oraz łącznie sześć krążków halowych mistrzostw Europy, wywalczonych w latach 1969-74. Czterokrotnie stanął na najwyższym stopniu podium na 1500 m, w dorobku ma też złoto w sztafecie i srebro na 800 m.

Szordykowski zdominował rywalizację na krajowym podwórku, zdobywając 17 medali mistrzostw Polski, w tym 11 złotych. W 1970 roku wraz z Teresą Sukniewicz został zwycięzcą pierwszej edycji rankingu Złote Kolce.

„Polska lekkoatletyka poniosła niepowetowaną stratę. Cześć Jego Pamięci!” – napisano w komunikacie PZLA.

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Starosta braniewski podsumowuje rok i zdradza plany na 2023

- Rok 2022 w powiecie braniewskim obfitował w ważne spotkania, wydarzenia, udało się przeprowadzić wiele ważnych inwestycji, z których część będzie realizowana jeszcze w roku następnym...

Zamknij
RadioOlsztynTV