Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł Emilian Kamiński. Aktor miał 70 lat

Fot. PAP/R. Pietruszka

W wieku 70 lat zmarł Emilian Kamiński – aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem.

Emilian Kamiński ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. 23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Emilian Kamiński był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w „Pierwszym dniu wolności” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli. Występował w spektaklach takich reżyserów jak: Adam Hanuszkiewicz, Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Dejmek, czy Jan Englert.

Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy” (1985). Dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.

Od 2009 roku Emilian Kamiński prowadził w Warszawie własny Teatr Kamienica –  kameralną scenę, która ma też w repertuarze spektakle muzyczne.

Emilian Kamiński często bywał w Olsztynie. 11 lat temu w rozmowie z Agnieszką Lipczyńską wspominał na antenie Radia Olsztyn jak ratował tu… łabędzia.

Łabędziowi złamała się lotka, nie mógł odlecieć i tylko pływał. To był potworny byk. Ponieważ nie mógł latać to trochę się spasł. Zaatakowałem go z jeziora, bo tu go karmili. Podpłynąłem pod wodą i złapałem z tyłu za skrzydła a łabędź jest silny. Potem nałożyliśmy mu worek, żeby było mu widać łeb i zawieźliśmy go do weterynarii.

00:00 / 00:00

Emilian Kamiński zmarł rano pod długiej i ciężkiej chorobie. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Teatru Kamienica Patrycja Pawlik, artysta odszedł przy rodzinie w swoim domu w Józefowie.


Autor: M. Chomiuk (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska/ B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w aktor
Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów i odtwórca ról w filmach "Żywot Mateusza" i "Austeria" i niezapomniany Gustlik z...

Zamknij
RadioOlsztynTV