Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Złodzieje kradną bariery ochronne, oświetlenie i znaki drogowe. Szkody sięgają 250 tysięcy zł

Fot. GDDKiA w Olsztynie

W tym roku na Warmii i Mazurach nasiliły się kradzieże kabli i elementów infrastruktury drogowej – podał olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rzecznik Karol Głębocki poinformował, że straty na drogach krajowych przez pierwsze 10 miesięcy tego roku wyniosły prawie 250 tysięcy złotych. Dodał, że tego typu przestępstw jest znacznie więcej niż w poprzednich latach.

Giną zarówno elementy oznakowania, oświetlenia, jak i wygrodzenia dróg. Najczęściej chodzi o kradzieże miedzianych kabli i innych metalowych przedmiotów, które można sprzedać na złom. Szkodliwość kradzieży nie polega wyłącznie na stracie finansowej zarządcy dróg. Złodzieje stwarzają przede wszystkim poważne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego.

Największe szkody odnotowano w rejonie elbląskim, gdzie skradziono urządzenia o wartości ponad 200 tysięcy złotych. Zginęły m.in. pokrywy studni kanalizacji deszczowej, słupki ogrodzeniowe, brama z Miejsca Obsługi Podróżnych, akumulator zasilający znaki aktywne, zegar astronomiczny sterujący oświetleniem drogowym, a nawet drewniany ekran przeciwolśnieniowy.

W tym rejonie złodzieje szczególnie upodobali sobie kable zasilające oświetlenie na węzłach drogowych. Zanim zostali zatrzymani przez policję z Pasłęka sześć razy kradli kabli o łącznej wartości 188 tysięcy złotych.

Olsztyńska Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad apeluje do wszystkich osób, które zauważą przy drogach podejrzane zachowania mogące świadczyć o kradzieży urządzeń, o poinformowanie o tym Punktu Informacji Drogowej lub bezpośrednio policji.

Droga ekspresowa S7 Nidzica – Napierki. Fot. Ł. Sadlak

 

Autor: PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kradzież, droga, złodziej, oświetlenie, infrastruktura
Wcześniej udawali wnuczków i policjantów. Teraz fałszywy sąsiad ukradł 88-letniej kobiecie 10 tysięcy złotych

Ofiarą fałszywego sąsiada padła 88-letnia mieszkanka Białej Piskiej. Oszust podający się za sąsiada ukradł starszej pani wszystkie oszczędności. Młody mężczyzna zapukał do drzwi mówiąc, że mieszka...

Zamknij
RadioOlsztynTV