Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zła sytuacja bocianów w regionie. „Boją się, że nie wykarmią młodych”

fot. P. Getka

Panująca w północnej Polsce susza daje się we znaki bocianom, które mają coraz mniej żerowisk. Z tego powodu dorosłe ptaki wyrzucają z gniazd pisklęta – poinformowali ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) powiedział, że bociany w razie braku możliwości wykarmienia potomstwa same eliminują pisklęta – wyrzucają je z gniazd. Czynią tak również z pisklętami zbyt słabymi czy chorymi.

Teraz niestety dostajemy wiele telefonów od ludzi, że młody bocian jest poza gniazdem. To są trudne sytuacje, bo nie wiemy, czy mały bocian był niezdarny i wypadł, czy został z gniazda wyrzucony

– powiedział Menderski.

Ornitolog przyznał, że zwykle radził, by takiego ptaka włożyć ponownie do gniazda, ale teraz dochodzi do sytuacji, w których pisklęta są wyrzucane ponownie.

Dlatego jest na to jedna rada – oddanie małego bociana do ośrodka zajmującego się pomocą dzikim ptakom

– powiedział.

Na Warmii i Mazurach jest kilka ośrodków, do których można oddać młode bociany – m.in. w Krutyni na Mazurach czy w Bukwałdzie na Warmii.

Anna Iwicka, która z ramienia PTOP prowadzi w Żywkowie bocianie gospodarstwo przyznała, że w tym roku wyjątkowo wiele ptaków jest wyrzucanych z gniazd. W ocenie przyrodników z PTOP winna tej sytuacji może być susza – w maju w wielu miejscach w Warmińsko-Mazurskiem nie padało wcale lub symbolicznie (5-7 mm deszczu).

Sucho jest u nas dramatycznie, bociany boją się, że nie wykarmią młodych

– powiedziała Iwicka.

Brak opadów wpłynął na zmniejszenie ilości mięczaków, mniej jest owadów czy drobnych gryzoni, a to pokarm bocianów – wskazał Sebastian Menderski. Do tego – jak dodał – dochodzą zmiany związane z koszeniem łąk.

Obecnie wielu rolników korzystając z programów rolnośrodowiskowych kosi łąki po 15 czerwca. Ten przepis chroni łąki i żyjące na nich zwierzęta, ale dla bocianów jest niekorzystny, bo bociany żerują na nisko skoszonej czy zgryzionej trawie. To kolejny element działający na niekorzyść bocianów

– podkreślił.

W tym roku w Żywkowie zasiedlonych jest 37 gniazd, wiele bocianów ma po 2-3 pisklęta.

Ale ilość wyrzucanych ptaków z gniazd może sprawić, że w tym roku będzie mniejszy przychówek niż przed rokiem, gdy mieliśmy o kilka zasiedlonych gniazd mniej

– podkreślił Menderski.

Anna Iwicka dodała, że niektóre z bocianów nie podjęły lęgów i po krótkim pobycie w Żywkowie odleciały szukać lepszych warunków do życia.

W ocenie ornitologów kolejne dni bez opadów będą powodowały wyrzucanie z gniazd kolejnych młodych. Prognozy nie przewidują dla Warmii i Mazur większych opadów.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bocian, susza, ornitolodzy, żerowisko
W długi weekend służby apelują o odpowiedzialne korzystanie z lasów

Rozpoczyna się długi weekend, a w lasach Warmii i Mazur jest bardzo sucho. Mieszkańcy regionu i turyści muszą być odpowiedzialni - apelują o to leśnicy i...

Zamknij
RadioOlsztynTV