Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zimne termy za pół ceny. Lidzbark Warmiński chce zainwestować pieniądze ze sprzedaży w budowę uzdrowiska

Termy Warmińskie. Fot. Ł. Węglewski

48 milionów 100 tysięcy złotych – za taką kwotę powiat lidzbarski i miasto Lidzbark Warmiński chcą sprzedać Termy Warmińskie. Cena ta jest o wiele niższa niż koszt budowy obiektu.

Termy, działające od końca 2015 roku, zostały wybudowane w sumie za 90 milionów zł. To kwota po odzyskaniu VAT-u, z czego 67 milionów 800 tysięcy zł to fundusze unijne. Za te pieniądze powstał także odwiert, który teraz nie jest na sprzedaż. Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski uważa, że 48 milionów zł to teraz realna stawka, bo wartość obiektu spadła z powodu eksploatacji.

00:00 / 00:00

Miasto chce zainwestować pieniądze w budowę uzdrowiska. Pieniędzmi ze sprzedaży obiektu powiat i Lidzbark Warmiński mają podzielić się po połowie.

Na antenie Radia Olsztyn starosta lidzbarski Jan Harhaj zapewniał, że samorządy nie dopłacały do obiektu. Od początku problemem było jednak znalezienie odpowiedniego partnera do jego prowadzenia.

00:00 / 00:00

Właścicielka firmy, która dzierżawi i prowadzi Termy jako operator od 6 lat dziś nie chce rozmawiać na temat sprzedaży, ale we wcześniejszych rozmowach zapewniała, że termy nie przynoszą strat.

O problemach finansowych była mowa między innymi w 2018 roku, kiedy to Termy Warmińskie nie opłacały rachunków za wodę i kanalizację. Dług wyniósł prawie 200 tysięcy złotych. Czy teraz znajdzie się firma chętna do kupienia term po „promocyjnej cenie”? Poseł PiS Jerzy Małecki uważa, że to będzie okazja.

00:00 / 00:00

Niestety przez cały dzień nie udało nam się skontaktować z Jackiem Protasem, obecnie posłem PO, a w czasie powstawania Term marszałkiem województwa i propagatorem budowy obiektu, o którym wówczas nie mówiło się jako o inwestycji na sprzedaż.

Termy Warmińskie zasłynęły jako zimne termy, bo wydobywana na powierzchnię woda ma temperaturę około 21 stopni C i wymaga podgrzewania.

Termy Warmińskie. Fot. D. Grzymska

Termy Warmińskie, fot. Dorota Grzymska

Termy Warmińskie, fot. Dorota Grzymska

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uzdrowisko, Termy Warmińskie, sprzedaż, Lidzbark warmiski
Chciała sprzedać buty, teraz musi spłacać kredyty. Co zgubiło kobietę?

Policja przypomina o zachowaniu ostrożności przy zawieraniu transakcji internetowych. Mieszkanka Elbląga wystawiła na portalu sprzedażowym towar, ale zamiast pieniędzy dostała do spłacania kredyt. Kobieta zamieściła w...

Zamknij
RadioOlsztynTV