Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Ziobro o reformie sądownictwa, mafii VAT-owskiej i frankowiczach. Oglądaj rozmowę z ministrem sprawiedliwości

Są już pierwsze pozytywne efekty reformy sądownictwa mówił w Radiu Olsztyn Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, prokurator generalny i prezes Solidarnej Polski.

Przez ostatnich 30 lat kiedy obserwujemy polskie sądy i oceny polskich sądów w badaniach opinii publicznej, to są one coraz gorsze. Postępowania trwają coraz dłużej i jest coraz więcej skarg na sędziów (…). To musiało spowodować, że ktoś weźmie się za reformę czegoś, co źle działa (…). Niezawisłość sądów nie oznacza, że jest się poza państwem ( …). Reforma sądownictwa stanęła w pół drogi (…). Są już pierwsze pozytywne efekty tych reform. Czas trwania średniej sprawy karnej w sądzie okręgowym skrócił się z 10 miesięcy do mniej niż 8 miesięcy.

Szef resortu sprawiedliwości mówił także o walce z mafiami VAT-owskimi i paliwowymi. Odniósł się także do działań byłego wiceministra Łukasza Piebiaka, który koordynował akcję mającą na celu skompromitowanie sędziów sprzeciwiających się zmianom w wymiarze sprawiedliwości.

W rozmowie z Krzysztofem Kaszubskim minister sprawiedliwości skomentował wyrok Trybunału Sprawiedliwości, który orzekł, że prawo unijne nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Orzeczenie to może mieć istotny wpływ na sytuację Polaków, którzy mają kredyty mieszkaniowe we frankach. Zbigniew Ziobro podkreślił, że wyrok jest zgodny z oczekiwaniami polskiego rządu.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

W Olsztynie minister Zbigniew Ziobro osobiście wsparł Roberta Nowackiego, wywodzącego się z Solidarnej Polski kandydata PiS w wyborach do sejmu. Nowacki jest dyrektorem oleckiego oddziału Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a od niedawna zasiada w zarządzie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

– Naszym celem jest wyrównywanie szans i wzmacnianie pozycji polskich rolników i rolnictwa w Europie – mówił w stolicy Warmii i Mazur minister Zbigniew Ziobro.

Fot. M.Kwiatkowska

Fot. M.Kwiatkowska

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski/M.Kwiatkowska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prawo, PiS, Robert Nowacki, Zbigniew Ziobro, video, Minister Sprawiedliwości
Kontrowersje wokół ceny pewnego leku i obniżka podatku PIT. Oglądaj audycję Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Gośćmi Marka Lewińskiego byli Janusz Cichoń - ubiegający się o reelekcję poseł Platformy Obywatelskiej...

Zamknij
RadioOlsztynTV