Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski: symboliczne wspieranie Ukrainy jest wciąż bardzo istotne

Fot. Ł. Sadlak

– W Polsce powinny powstać magazyny ukraińskiego zboża – ocenił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Polska ma być krajem tranzytowym dla zboża z Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden wyraził również pogląd, że w naszym kraju powinny powstać silosy na ukraińskie ziarno. Pozytywnie o tym pomyśle wypowiedział się resort rolnictwa. Także poseł Zbigniew Babalski na antenie Radia Olsztyn przekonywał, że to dobra koncepcja.

Ta wojna trwa już od 2014 roku. Musimy, szanowni państwo, o tym pamiętać, bo jakoś tak zapominamy. Przecież się zaczęło w 2014 roku, to jest już 8 lat i to idzie na wyniszczenie. Prawdopodobnie Putin też zakłada tutaj kilka lat. I trzeba się na wszystko przygotować.

Ukraina nie może samodzielnie eksportować swojego zboża ze względu na rosyjską blokadę ukraińskim portów. Ta sytuacja rodzi ryzyko klęski głodu, szczególnie w krajach Afryki.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Babalski skomentował także ubiegłotygodniową wizytę przywódców Niemiec, Włoch i Francji. Odwiedzili oni Kijów oraz zniszczony przez Rosjan Irpień. – Symboliczne wspieranie Ukrainy jest wciąż bardzo istotne – stwierdził.

Dobrze, że pojechali. Dali jakieś takie świadectwo, że trzeba Ukrainę wspierać w tej haniebnej wojnie, którą wywołał Putin. Ale przede wszystkim też, chyba w końcu otworzyli oczy i zobaczyli, co rzeczywiście dzieje się na Ukrainie.

Przywódcy Niemiec, Włoch i Francji na specjalnej konferencji prasowej wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Ukraina, Zbigniew Babalski, wojna na Ukrainie
Izabela Seredocha: uczelnia zabiega o jakość nauczania

Uczelnia zmieniła nazwę, ale nie charakter - przypomina gość Porannych Pytań dr Izabela Seredocha, profesor Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Jeszcze niedawno była...

Zamknij
RadioOlsztynTV