Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski: Polskie rolnictwo przeszło głęboką modernizację. Nie wszyscy sobie z tym poradzili

– Wyniki Powszechnego Spisu Rolnego nie są zaskoczeniem – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Zbigniew Babalski, były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Spisu.

Pokazują one, że w całej Polsce spadła liczba gospodarstw rolnych. Jest ich 1 milion 317 tysięcy, czyli o blisko 200 tysięcy mniej, niż przed dekadą, gdy przeprowadzano poprzedni spis. Zdaniem posła Zbigniewa Babalskiego zadziałały tu dwa czynniki.

Chcemy utrzymać tradycyjną gospodarkę rolną, opartą na gospodarstwach rodzinnych. Aczkolwiek nic na siłę nie da się zrobić, ponieważ niestety młodzi ludzie emigrują. Polska wieś się postarzała, coraz mniej młodych ludzi chce uprawiać tzw. ojcowiznę. Po drugie polskie rolnictwo przeszło głęboką modernizację. Nie wszyscy sobie z tym poradzili.

Wstępne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego pokazują też, że przy spadku liczby gospodarstw wzrosła ich średnia powierzchnia. Widać także rosnącą specjalizację gospodarstw rolnych.

– Apeluję o to, by świąteczne spotkania ograniczyć do minimum – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Babalski. Pojutrze Wielkanoc, wprawdzie nie obowiązuje zakaz przemieszczania się, jednak przedstawiciele rządu zalecają, by do minimum ograniczyć odwiedziny u krewnych i znajomych. Zbigniew Babalski na naszej antenie przyznawał też, że – z powodu pandemii – w te święta nie pójdzie do kościoła.

Wspólnie z małżonką podjęliśmy decyzję, że nie pójdziemy do kościoła, pomodlimy się w domu. Są transmisje. Można również w ten sposób to zrobić. Jak inni wierni postąpią… Apeluję, żeby była duża wstrzemięźliwość i ostrożność. Lepiej teraz nałożyć sobie obostrzenia, żeby za kilka miesięcy cieszyć się zdrowiem i życiem.

Wczoraj w Polsce padł kolejny rekord dobowej liczby zakażeń – odnotowano 35 tysięcy 251 nowych przypadków SARS-CoV-2. Nowe dane poznamy około 10.30.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza ze Zbigniewem Babalskim

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielkanoc, Zbigniew Babalski, video
Bliższe Spotkania – 01.04.2021

Koronawirus – bądź bezpieczny, zdrowa świąteczna kuchnia oraz sygnalizowanie manewrów podczas jazdy - to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Izabela Malewska. O zachorowaniach...

Zamknij
RadioOlsztynTV