Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zatrzymano mężczyznę szpiegującego dla Rosji. Śledztwo prowadzi ABW w Olsztynie

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzanego o działanie na rzecz Federacji Rosyjskiej. Janusz N. usłyszał zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw o charakterze szpiegowskim.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że na polecenie osób powiązanych z rosyjskimi służbami specjalnymi Janusz N. kontaktował się z politykami polskimi i zagranicznymi i inspirował działania przeciwko interesom Polski.

Działania te wpisywały się w operacje dezinformacyjne przeciwko Polsce prowadzone na rzecz Federacji Rosyjskiej. Zgromadzony przy śledztwie materiał pozwolił wskazać, że Janusz N. powinien odpowiedzieć za współprace z rosyjskimi służbami specjalnymi.

00:00 / 00:00

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zatrzymany prowadził działania szpiegowskie na rzecz Federacji Rosyjskiej, które nasilił po zatrzymaniu jego współpracownika. Janusz N. próbował nawiązać kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim, a swoją działalność prowadził na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów. Według prokuratury działania Janusza N. wpisywały się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej.

W zatrzymaniu mężczyzny uczestniczyli funkcjonariusze prowadzącego śledztwo w tej sprawie z olsztyńskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Białymstoku. Sąd zdecydował o zatrzymaniu Janusza N. w areszcie na 3 miesiące. Za popełnione czyny mężczyźnie grozi kara do 10 lat więzienia.

 

Autor: IAR/ B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sledztwo, areszt, abw, zatrzymanie, uwaga, pilne, szpieg
Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym koło Nidzicy. Na miejscu jest policja i prokurator

Kierowca samochodu osobowego zginął w wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym koło Wietrzychowa w powiecie nidzickim. Jak podała policja, pasażerom i obsłudze pociągu z Działdowa do Olsztyna...

Zamknij
RadioOlsztynTV