Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zarzuty korupcyjne w warmińsko-mazurskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia

Delegatura CBA w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie prowadzi śledztwo dotyczące przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych i osobistych w zamian za kontrakty medyczne.

Chodzi o urzędniczkę jednego z wydziałów olsztyńskiego NFZ-tu, która w zamian za przyjęcie korzyści osobistej miała pomagać szefowej jednej z warmińsko-mazurskiej przychodni zdrowia. Właścicielka przychodni jest jednocześnie prezesem zarządu jednego ze stowarzyszeń świadczących usługi medyczne. Śledczy postawili zarzuty dwóm kobietom.

Ustalenia CBA wskazują, że w zamian za preferencyjne traktowanie w konkursach na świadczenie usług medycznych organizowanych przez NFZ, szefowa przychodni zdrowia wręczała korzyści majątkowe i osobiste. Dzięki temu mogła tylko w latach 2017-2018 podpisać z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem NFZ kontrakty na świadczenie usług medycznych na ponad 5 milionów złotych.

Jak udało nam się ustalić prokurator okręgowy zastosował też wobec kobiet poręczenia majątkowe w wysokości 10 i 15 tysięcy złotych. Urzędniczkę NFZ zawiesił też w czynnościach służbowych. Warmińsko-mazurski oddział funduszu na razie nie komentuje sprawy.

Według informacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego w latach 2007-2016 podmioty związane z zatrzymaną właścicielką przychodni zdrowia podpisały z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy na prawie 15 milionów złotych.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ czytamy:

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ w Olsztynie ściśle współpracuje z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Z uwagi na toczące się postępowanie, nie możemy komentować sprawy i udzielać informacji. Oddział na bieżąco przekazuje organom ścigania wszelkie niezbędne dokumenty i pozostaje do dyspozycji służb.

 

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w NFZ, CBA
NFZ zapowiada: będą premie za skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów

Prezes NFZ Andrzej Jacyna zapowiedział, że fundusz będzie premiował świadczeniodawców za zwiększenie przyjęć do lekarzy specjalistów. Szef Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnił, że fundusz proponuje świadczeniodawcom niepublicznym...

Zamknij
RadioOlsztynTV