Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zapraszamy na relację Radia Olsztyn z Głównych Uroczystości Odpustowych w Gietrzwałdzie, w niedzielę 13 września, od godziny 11

Odpust w Gietrzwałdzie, fot. Ł. Węglewski

Po raz 138 odbędą się w Gietrzwałdzie uroczystości w rocznicę Objawień Najświętszej Marii Panny połączone z 49. Dożynkami Archidiecezjalnymi.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w niedzielę 13 września. O 11 zostanie odprawiona  uroczysta Msza św. przy Źródełku pod przewodnictwem J. E. Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Łódzkiego, Zastępcy Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, przy udziale J. E. Ks. Arcybiskupa Wojciecha Ziemby, Metropolity Warmińskiego oraz Księdza Giuseppe Cipolloniego Opata Generalnego Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich.

Po Mszy św. odbędzie się poświęcenie zebranych plonów oraz Kapliczki dziecka Utraconego.

Radio Olsztyn nada, w niedzielę 13 września, relację z Gietrzwałdu. Naszymi sprawozdawcami z Gietrzwałdu, od godziny 11,  będą ks. Krzysztof Bielawny i Mirosław Sochacki.

Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Fakt ten wzmocnił ruch polski na Warmii, wzmacniając więzi pomiędzy Kościołem katolickim a polskim ruchem patriotycznym, a także umacniając kult maryjny w Polsce.

Objawienie gietrzwałdzkie, to jedyne zatwierdzone przez kościół objawienie w Polsce.

(as)

 

 

Więcej w Gietrzwałd
Rocznica przybycia kanoników laterańskich do Gietrzwałdu

Choć ich początki datuje się nawet na IV wiek naszej ery, w Gietrzwałdzie pojawili się dopiero po II Wojnie Światowej. Dziś mija 70 lat odkąd zakon...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV