Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zapowiadają się zmiany w warmińsko-mazurskich samorządach. Dwóch radnych zdobyło mandaty poselskie

Sesja Olsztyńskiej Rady Miasta. Fot. Przemysław Getka

Będą zmiany w olsztyńskiej radzie miasta i w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

W niedzielnych wyborach do Sejmu z warmińsko-mazurskiej listy Prawa i Sprawiedliwości dostali się m.in. dwaj dotychczasowi radni: Michał Wypij, który zasiadał w Radzie Miasta Olsztyna i Robert Gontarz, radny sejmiku województwa.

Zasiadania jednocześnie w sejmie i w radzie lub sejmiku połączyć się nie da. Dlatego w ciągu najbliższych 2 tygodni komisarz wyborczy wygasi ich mandaty radnych. Zarówno Michał Wypij jak i Robert Gontarz przyznają, że liczą na to, iż w Sejmie uda się zdziałać więcej, niż na poziomie samorządu.

W sejmiku jestem radnym opozycji, a w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło. Z pewnością będę mógł zdziałać więcej dla naszego regionu

– mówi Robert Gontarz.

Na rzecz Olsztyna można pracować w różnych miejscach. Swoje dotychczasowe doświadczenie będę chciał wykorzystać w pracy w Sejmie dla naszego miasta i całego regionu

– dodaje Michał Wypij.

Pytanie, kto ich zastąpi. Procedura jest jasna, będą brane pod uwagę wyniki innych osób z tych samych list uzyskane w ubiegłorocznych wyborach samorządowych.

Komisarz wyborczy zawiadomi następną osobę z listy, która uzyskała największą liczbę głosów. Oczywiście trzeba zweryfikować, czy ta osoba nie utraciła prawa wybieralności oraz czy chce pełnić taką funkcję. Będzie więc pytanie o chęć objęcia mandatu. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna komisarz wyborczy wyda postanowienie o objęciu mandatu przez tę osobę

– tłumaczy Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Jak wynika z danych o liczbie głosów oddanych w wyborach do Rady Miasta Olsztyna, Michała Wypija w radzie powinna zastąpić Edyta Markowicz.

Obejmę mandat, zdecydowałam się na tak, żeby też nie zawieść tych osób, które oddały na mnie głos w wyborach samorządowych.

Natomiast do sejmiku województwa na miejsce Roberta Gontarza powinna wejść Magdalena Palińska. Reporterowi Radia Olsztyn udało się z nią skontaktować, jednak nie chciała teraz składać jednoznacznych deklaracji. Jak powiedziała, woli poczekać na oficjalne pismo od komisarza wyborczego.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, Michał Wypij, wybory parlamentarne, olsztyńska rada miasta, Piotr Sarnacki
Piotr Sarnacki: Wyborcy, którzy nie poszli do urn, nie mają prawa narzekać, kto został wybrany

Gościem Krzysztofa Kaszubskiego w Porannych pytaniach Radia Olsztyn był Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury krajowego biura wyborczego. Wszystkie głosy w wyborach parlamentarnych w okręgu olsztyńskim były...

Zamknij
RadioOlsztynTV