Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Zamienili narkotyki i alkohol na e-papierosy. Rusza kampania edukacyjna

Dzieci i młodzież palą papierosy i ich elektroniczne odpowiedniki. Problem jest duży i wciąż rośnie. Ministerstwo Zdrowia rusza z kampanią edukacyjną.

Ma ona uświadomić skalę zjawiska i wpłynąć na ryzykowne zachowanie nieletnich. Projekt to kursy e-lerningowe dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli oraz ankiety na temat palenia wyrobów tytoniowych.

Wielu uczniów, z którymi spotkali się pracownicy sekcji zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, bagatelizuje albo nie rozumie problemu.

Kierownik działu Tomasz Gruss mówi, że uczniowie uważają, że papierosy są lepsze od narkotyków lub alkoholu. Ich zdaniem w dobie rozwoju elektroniki, e-papierosy nie mogą szkodzić, a sięgając po takie produkty nie ma ryzyka uzależnienia.

00:00 / 00:00

Eksperci mówią też, że e-papierosy wśród młodzieży już dawno wyprzedziły te tradycyjne. Tendencja jest ryzykowna, bo korzystanie z elektronicznych urządzeń zwiększa ryzyko wdychania przez młodych ludzi innych niebezpiecznych substancji.

Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie podkreśla, że na rynku jest cała gama chemikaliów, które można wlać do e-papierosa. Wiele z nich jest silnie szkodliwych i uzależniających.

00:00 / 00:00

Według badań ponad 60 procent nastolatków sięgało po papierosy.

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papierosy, młodzież, zdrowie, kampania, palenie, e-papieros, uzależnienie
Zimowa Rejza na Grunwald. Nie zabrakło atrakcji dla rodzin

Jak dawniej walczyli rycerze? Czy strzelanie z łuku jest trudne? Można było przekonać się o tym w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Odbyła się tam Zimowa Rejza...

Zamknij
RadioOlsztynTV