Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończyły się konsultacje w sprawie Pętli Mazurskiej. Są trzy warianty

Fot. P. Świniarski

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące Pętli Mazurskiej. To droga mająca połączyć jezioro Niegocin z jeziorem Śniardwy.

Pierwsze konsultacje odbyły się w Orzyszu na początku listopada. Dziś wszyscy zainteresowani mogli się wypowiedzieć w formule on-line, czyli przez internet.

Pętla Mazurska to szlak żeglowny, który umożliwi dopłyniecie do jeziora Śniardwy z portu w Giżycku na jeziorze Niegocin i powrót torem wodnym przez jezioro Śniardwy do jeziora Niegocin. Zainteresowanie konsultacjami było duże, bo i wybór wariantu jest istotny – a pod uwagę branych jest kilka rozwiązań m.in. pokonanie wzniesienia za pomocą pochylni na wzór Kanału Elbląskiego, przekop kanału wraz z budową śluz, ale i także bardzo interesujący wariant – wydrążenie tunelu żeglownego pomiędzy jeziorami przez wzniesienie terenu. Wyniki konsultacji i preferowany wariant poznamy jeszcze w tym roku.

Wody Polskie przewidują, że prace budowlane przy realizacji Pętli Mazurskiej zakończą się w 2029 r.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Pętla Mazurska, jezioro Niegocin
Cztery koncepcje, by stworzyć Pętlę Mazurską. Trwają konsultacje społeczne

Pętla Mazurska to nowy szlak żeglowny, który ma połączyć jeziora Tyrkło i Buwełno. Na przeszkodzie stoi jednak wzniesienie. Powstały 4 koncepcje, jak je obejść. Pierwsza to...

Zamknij
RadioOlsztynTV