Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończyło się koszenie wałów przeciwpowodziowych na Żuławach Elbląskich

Gmina Elbląg. Fot. M. Stankiewicz

Wody Polskie przeprowadziły koszenie i kontrolę wałów przeciwpowodziowych na Żuławach Elbląskich. Zabieg dotyczył ponad 460 km umocnień zabezpieczających powiat elbląski przed wodą.

Koszenie odbyło się późną jesienią i wczesną zimą. – Lepiej późno niż wcale. Idzie to w dobrym kierunku, bo współpraca z Wodami Polskimi jest coraz lepsza – podkreśla Stanisław Sołowiej, szef zarządzania kryzysowego w elbląskim starostwie.

Koszenie wałów to bardzo ważny zabieg, w ostatnich latach nie zawsze realizowany zgodnie z zasadami. Chodzi m.in o utrudnienie życia bobrom i innym zwierzętom, które niszczą umocnienia. Po ostatniej akcji powodziowej na Żuławach Elbląskich zlokalizowano ok. 40 uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych. Wszystkie ubytki zostały zabezpieczone workami z piaskiem przez Zespół Wsparcia Technicznego Zarządu Zlewni w Elblągu. Szczególną uwagę zwracano m.in. na miejsca występowania wyrw bobrowych.

Dodajmy – w sprawie zaangażowania Wód Polskich w zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław interweniowały w końcu ubiegłego roku służby zarządzania kryzysowego wojewody warmińsko-mazurskiego.

Teren Żuław Elbląskich jest administrowany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy Elbląskie, wały przeciwpowodziowe
Sytuacja na Żuławach powoli się uspokaja. Jednak poziom wody wciąż jest powyżej stanu alarmowego

Poziom wód na Żuławach od północy powoli opada. Ale wciąż rzeki Elbląg i Nogat, a teraz też jezioro Druzno są powyżej stanów alarmowych. Strażacy pracowali do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV