Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakaz handlu w niedziele. Czy w Wigilię zrobimy zakupy?

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele. Posłowie zdecydowali, że jeśli 24 grudnia będzie przypadał w niedzielę, sklepy będą otwarte w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

Projekt nowelizacji złożyli parlamentarzyści Polski 2050-TD. Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Posłowie Polski 2050-TD wskazali, że w aktualnym stanie prawnym niedziela przypadająca na dzień 24 grudnia jest jedną z niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia

– wskazano w noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

Autorzy zaznaczyli, że nowela proponuje „jednoznaczne przesądzenie, że Wigilia, która przypada w niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu”. Rozwiązanie jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków.

Podkreślono, że każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

W głosowaniu uczestniczyło 441 posłów; za nowelizacją opowiedziało się 429, nikt nie głosował przeciw, a 12 posłów wstrzymało się od głosu.

Pojawia się także nadzieja, że przyjęcie tej ustawy będzie preludium do dalszych zmian w ustawie o zakazie handlu w niedzielę, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, pracowników, pracodawców, których wola w tym temacie co rusz wybrzmiewa w kolejnych publikowanych badaniach opinii publicznej

– powiedział przed głosowaniem poseł sprawozdawca Adam Michał Gomoła z Polski 2050-TD.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050-TD) oświadczył, że temat regulacji handlu w niedziele z całą pewnością będzie jeszcze przedmiotem obrad Sejmu.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Autor: A. Bytniewska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

Przeczytaj poprzedni wpis:
Żłobki w Ełku dostaną dofinansowanie

Niepubliczne żłobki w Ełku otrzymają wsparcie od samorządu. Będzie to 250 zł na dziecko w żłobku i 200 zł w klubie dziecięcym. To efekt uchwały, którą...

Zamknij
RadioOlsztynTV