Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zagrody edukacyjne szansą dla polskiej wsi

Farma Mazurska koło Ełku. Fot. FM

Zagrody edukacyjne to miejsca, gdzie dzieci mogą na własne oczy zobaczyć wiejskiej zwierzęta, nauczyć się piec chleb czy poznać dawne zwyczaje.

Niektóre – wychowane w mieście – dzieci nie widziały żywej krowy czy owcy, nie wiedzą skąd się bierze masło oraz jak się piecze chleb. Tego wszystkiego mogą się dowiedzieć w zagrodach edukacyjnych. To gospodarstwa wiejskie, które można odwiedzić i nauczyć się wielu umiejętności. Takich miejsc na Warmii i Mazurach jest na razie 6. Na zwiększenie ich liczby liczy Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, który zorganizował w Olecku seminarium na ten temat.

W Olecku rozmawiano o edukacyjnych zagrodach. Fot. M. Zbrożek

ODR zachęcał do zakładania takich gospodarstw i korzystania z oferty już istniejących. Zagrodę edukacyjną może założyć każdy, kto ma gospodarstwo rolne – mówi specjalista sekcji agroturystyki olsztyńskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Jacek Jaczewski. Muszą tam być zwierzęta, rośliny uprawne, zadaszone pomieszczenie do prowadzenia szkoleń i zaplecze sanitarne.

Wiele atrakcji dla dzieci ma między innymi Farma Mazurska koło Ełku. Jak mówi Marta Elsner, można się tu nauczyć pieczenia chleba, kiszenia kapusty i pobyć ze zwierzętami.

Gospodarstwa edukacyjne to duża szansa dla polskiej wsi – uważa dyrektor Ośrodka Kształcenia Zawodowego w Olecku Katarzyna Madej. Warto pokazać ludziom z zewnątrz, jakie bogactwa skrywa polska wieś, a przy okazji zarobić na tym, żeby godnie na tej wsi żyć. (mzbr/bsc)

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00
Przeczytaj poprzedni wpis:
Eksperci z Niemiec, Polski i Rosji o rozwoju turystyki

Rozwój turystyki, współpraca w dziedzinie edukacji i spójna polityka regionalna - to główne tematy spotkania ekspertów Forum Parlamentu Południowego Bałtyku, które odbyło się w Olsztynie. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV