Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zadbaj o zdrowie – dla dzieci. Proszą o to przedszkolaki

Fot. fotolia.pl

Codziennie w naszym kraju pięć Polek umiera na raka szyjki macicy, a piętnaście na raka piersi. Chcąc zachęcić panie do wykonywania badań profilaktycznych, Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z przedszkolakami przygotował specjalne kartki z okazji Dnia Matki.

Jak powiedziała Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ – kartki trafią do mam z powiatów, w których panie najrzadziej wykonują badania cytologiczne i mammograficzne.

Spośród wszystkich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego, najgorsza sytuacja jest w powiatach: ełckim, działdowskim, piskim i elbląskim. Różne są powody takiej niskiej frekwencji. Najczęściej słyszymy, że jest to brak czasu, strach lub po prostu trwanie w błędnym przekonaniu „wolę nie wiedzieć”.

00:00 / 00:00

Jak wyjaśniła Magdalena Mil, w tym roku badanie cytologiczne powinno wykonać jeszcze ponad 98 tysięcy pań oraz badanie mammograficzne ponad 61 tysięcy.

Jest spora grupa pań, które jeszcze się nie przebadały, a mogą to zrobić. Wystarczy po prostu zapisać się na badanie profilaktyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

00:00 / 00:00

Łącznie przygotowano 1700 kartek.

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rak piersi, profilaktyka
Zdrowie seniorów

Dbanie o zdrowie w podeszłym wieku wymaga szczególnej troski i uwagi. O badaniach profilaktycznych seniorów i zasadach, które należy wprowadzać każdego dnia mówiła dr Małgorzata Stompór...

Zamknij
RadioOlsztynTV