Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabytkowy ołtarz doczeka się renowacji

Fot. Parafia greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła / Facebook

Około 100 tysięcy złotych będzie kosztowała renowacja zabytkowego ołtarza z cerkwi greckokatolickiej św. Michała Archanioła w Pieniężnie. To pamiątka po kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Jakuba i Rocha, który do 1959 roku znajdował się w budynku obecnej cerkwi.

Ołtarz wykonany jest w stylu barokowo-manierystycznym. Został zdemontowany i w kawałkach czeka na prace konserwatorskie. Stanowił główny ołtarz, pod nim znajdowała się mensa. Miał dwa poziomy. Składał się m.in. z obrazu św. Jakuba i objawienia w Saragossie oraz obrazu Matki Bożej. Na samej górze była figura świętego Wojciecha.

– Przede wszystkim konieczne jest zabezpieczenie przed insektami m.in. kornikiem, a także odnowienie starych elementów i nałożenie nowych farb i pozłoceń – powiedział proboszcz parafii greckokatolickiej św. Michała Archanioła w Pieniężnie, ks. Artur Masłej.

Obecnie w miejscu, gdzie niegdyś stał ołtarz, znajduje się ikonostas. Łączy on starą i nową część kościoła.

Prace mają zakończyć się w tym roku. Po odnowieniu XVIII-wiecznego ołtarza, zostanie on ustawiony w innej części świątyni.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: K. Ośko

Więcej w remont, renowacja, cerkiew, Pieniężno, odnowienie
Ochotnicy z Pieniężna dostaną nowy wóz ratowniczo-gaśniczy

Jeszcze w tym roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieniężnie ma szansę na nowy samochodów ratowniczo-gaśniczych. Znalazła się ona wśród jednostek OSP, dla których przewidziano dofinansowanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV