Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabytkowe mury obronne w Pasłęku doczekają się remontu

Fot. zabytek.pl

135 tysięcy złotych z budżetu wojewody i wojewódzkiego konserwatora zabytków dostanie Pasłęk na najpilniejszy remont zabytkowych murów obronnych – potwierdził wicewojewoda warmińsko – mazurski Sławomir Sadowski. Wystarczy to na naprawy najbardziej uszkodzonych miejsc.

Niewiele miast może się cieszyć taką atrakcją, mury mają około kilometra długości- wyjaśnia wicewojewoda Sławomir Sadowski, który jest historykiem i mieszkańcem Pasłęka. Miasto od dawna stara się o pozyskanie dotacji na remont zabytku. Wymaga on  prac, które pomogą w utrzymaniu w jak najlepszym stanie. A to jest, jak wyliczył samorząd, bardzo kosztowne. Dokumentacja wskazuje na 12 milionów złotych – wyjaśnia burmistrz Wiesław Śniecikowski, który stara się również wsparcie remontu zabytkowych murów z Ministerstwa Kultury.

Najstarsza część pasłęckich murów pochodzi z późnego średniowiecza. Największych zagrożeniem dla nich są zmienne warunki atmosferyczne, np. ulewne deszcze, które w ostatnich latach mocno nadwyrężyły konstrukcję.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pasłęk, renowacja, mury obronne
W Pasłęku rozpoczyna się ogólnopolski konkurs wiedzy o BHP

49 osób weźmie udział w ogólnopolskim konkursie "Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy", który zaczyna się dziś w Pasłęku. Uczestnicy będą odpowiadać na pytania dotyczące przepisów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV