Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabytkowa Twierdza Boyen zyskała własną artylerię

Twierdza Boyen. Fot. Łukasz Węglewski

Samorząd Giżycka kupił sześć replik XIX-wiecznych armat do Twierdzy Boyen, która jest główną atrakcją historyczną mazurskiego miasta.

Jak powiedział kierownik twierdzy Piotr Waśniewski, pierwsze trzy repliki wałowych armat o kalibrze 9 cm ustawiono już przed warsztatem zbrojmistrza.

Armaty są dostosowane do strzelania ładunkami pirotechnicznymi. Po raz pierwszy będzie je można obejrzeć w akcji 11 sierpnia podczas inscenizacji niemiecko-rosyjskiej bitwy z 1914 roku. Do tego czasu zostanie dostarczona do Giżycka również pierwsza z trzech większych armat, o kalibrze 10 cm i długości 6 metrów.

Twierdza Boyen powstała w latach 1843-55 na wąskim przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Jej strategicznym zadaniem było blokowanie od wschodu dostępu do Prus Wschodnich. Jest uważana za jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce.

Na początku I wojny światowej, w sierpniu 1914 roku, giżyckie umocnienia powstrzymały nadciągającą armię rosyjską. W czasie drugiej wojny mieścił się tam ośrodek Abwehry. W styczniu 1945 roku twierdza została opuszczona przez Niemców i zajęta niemal bez walki przez Armię Czerwoną. Po wojnie z budynków koszarowych korzystało Wojsko Polskie, a obecnie jest to teren miejski.

Autor: P.Karpiszen za PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko
W Giżycku regaty „tylko dla dorosłych”

Nietypowe regaty na jeziorze Niegocin  będą mogli zobaczyć w ten weekend mieszkańcy Giżycka i turyści. Kilkudziesięciu żeglarzy weźmie udział w rywalizacji jachtów klasy Optimist. Brzmi, jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV