Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zabytki elbląskiego muzeum w wirtualnej rzeczywistości. Jest m.in. „zestaw kanciarza”

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Zabytki Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu można obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości. Wszystko za sprawą Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która zajmuje się skanowaniem obiektów.

W wirtualnym świecie znalazły się takie obiekty muzealne jak kostki do gry, zabawki, a także naczynia kuchenne. do tej pory zdigitalizowano ponad 40 zabytków. Do ciekawszych obiektów należą tzw. grapeny – naczynia do gotowania o kulistych dnach i trzech wyraźnie wyodrębnionych nóżkach, które początkowo przywożone były z terenów duńskich lub flandryjskich. Później produkowane już przez miejscowych rzemieślników zyskały uznanie elblążan i były masowo wykorzystywane w ich kuchniach aż do przełomu XV i XVI stulecia.

Wśród zdigitalizowanych zabytków znalazł się też „zestaw kanciarza”, w którym była spiłowana kostka, służąca do oszustw przy grach losowych. Muzealia, odnalezione przez archeologów badających elbląskie Stare Miasto, zostały sfotografowane i zeskanowane.

W planach jest również digitalizacja budynków elbląskiego muzeum oraz dziedzińca. Zabytki można oglądać na stronie internetowej cyfrowewm.pl

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w digitalizacja
Pamiątki i przedmioty historyczne w cyfrowej formie. Mieszkańcy regionu tworzą wirtualną kolekcję

Regionalna Pracownia Dygitalizacji, działająca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zachęca mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego do dzielenia się swoimi kolekcjami. Powstał nowy cykl pod nazwą STARocie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV