Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z udziałem artystów z Warmii i Mazur w Tokarni odbył się finał konkursu „Jawor u źródeł kultury”

Jego celem jest promocja kultury ludowej oraz twórców i artystów z kilku regionów Polski. W Tokarni koło Kielc odbył się finał konkursu „Jawor – u źródeł kultury”.

Do rywalizacji stanęli wykonawcy i zespoły ludowe z województw świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Warmię i Mazury w ogólnopolskim finale w Tokarni reprezentowali laureaci konkursu regionalnego, który odbył się w Jezioranach:

  • Elżbieta Kasznia z Rozóg
  • Warmińska Kuźnia z Czerwonki
  • Kapela Trzy Czwarte z Ełku

Wszyscy artyści z naszego regionu wrócili z nagrodami specjalnymi, przyznanymi przez jury konkursu. Ten ostatni całą drogę do Tokarni śpiewał.

My mamy bardzo szeroki repertuar, duże możliwości. Podejrzewam, że każdy zna wszystkie pieśni warmińskie oraz inne

– mówił Ryszard Borzymowski, szef Warmińskiej Kuźni.

Rozogi folklorem stoją – podkreśla Karolina Lewandowska-Zając z Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.

Kultura ludowa w Rozogach jest bardzo ważna, bo jest to dziedzictwo kulturowe Rozóg. Jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i uważam, że warto budować i rozwijać kulturę na naszym rodzimym dziedzictwie

– mówi Karolina Lewandowska-Zając.

Swoich reprezentantów w konkursach regionalnych wybrali także: Polskie Radio Kraków, Polskie Radio Katowice, Polskie Radio Lublin, Polskie Radio Rzeszów i Polskie Radio Kielce.

Gwiazdą wieczoru była Golec uOrkiestra.

Elżbieta Kasznia

Śpiewaczka i twórczyni ludowa z Rozóg. Urodziła się w rodzinie kurpiowskiej z tradycjami i zamiłowaniem do muzyki. Jej repertuar to pieśni kurpiowskie, których nauczyła się od starszych kobiet ze wsi, ciotek, sąsiadów i znajomych. Pieśni pani Elżbieta śpiewa z zachowaniem oryginalnej wersji gwarowej i melodyjnej. Zaczęła występować na początku lat 80. z kurpiowskim zespołem ludowym w Rozogach. Od 1988 r. śpiewa jako solistka. Pani Elżbieta poza śpiewem zajmuje się wycinanką kurpiowską, robieniem kwiatów z bibuły i haftowaniem strojów ludowych. Prowadzi także warsztaty regionalne, warsztaty nauki śpiewu ludowego dla młodzieży i pokazy rękodzieła.

Warmińska Kuźnia

Zespół istnieje od ponad trzech lat i składa się z 14 osób o różnym temperamencie i peselu. Piszą o sobie tak:

Mimo że jesteśmy młodym zespołem, możemy pochwalić się kilkoma sukcesami na koncie. Lecz tak naprawdę najważniejsza jest radość, którą nam daje muzyka ludowa i wspólnie spędzony czas. Oprócz tego, że śpiewamy, tworzymy również autorskie widowiska ludowe, pisane gwarą i oparte na autentycznych zwyczajach i obrzędach (wesele warmińskie, darcie pierza, kermes itp). Staramy się, żeby nasze przedstawienia były humorystyczne, pełne śmiechu i radości , chcemy sami się bawić i bawić publiczność. Pragniemy dzielić się naszą pasją i tym co robimy, jednocześnie kultywując nasze tradycje. Muzyka ludowa to nie praca – to nasze serca i nasze dusze.

Kapela Trzy Czwarte

Kierownikiem kapeli jest Przemysław Stępkowski. Kapela nawiązuje do tradycji wileńskiej obecnej w Ełku i okolicach głównie za sprawą śp. Wacława Kułakowskiego – cymbalisty grającego w Stradunach i Ełku. Cymbalista Jakub Karpuk jest jego uczniem. Cymbalista był sześciokrotnie nominowany na Przegląd w Kazimierzu nad Wisłą. Kapela Trzy Czwarte istnieje od 2012 r.

Posłuchaj relacji z ogólnopolskiego finału konkursu w Tokarni

  

Poznaliśmy zwycięzców finału regionalnego konkursu „Jawor – u źródeł kultury”

Autor: A. Minkiewicz-Zaremba/P. Karpiszen/W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M. Rutynowski
Fot. I. Szpakowska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jawor, folklor, video, kielce, kultura ludowa
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie obchodzi jubileusz. W programie wystawa i spektakl

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie obchodzi jubileusz 30-lecia. Z tej okazji dziś i jutro  zaplanowano w muzeum kilka ciekawych wydarzeń. Placówka została utworzona 1 lipca 1991...

Zamknij
RadioOlsztynTV