Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z powodu nadużywania alkoholu w Polsce umiera kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie

Fot. Fotolia.com

Każdego roku w Polsce z powodu nadużywania alkoholu umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. To niemal dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego wieku. Dane przedstawili naukowcy z Fundacji „Promocja Zdrowia”.

Prezes Fundacji, profesor Witold Zatoński powiedział, że liczba spożywających alkohol w grupie od 20 do 45 lat systematycznie wzrasta.

Porównując rok 2002 z 2017, to średnio każdy z nas wypija o mniej więcej trzy-cztery litry czystego spirytusu więcej. To powoduje, że przyrosty zgonów są znaczące i szczególnie dotykają młodych

– mówił profesor.

Jak dodał Witold Zatoński, ryzyko śmierci przed 65. rokiem życia w Polsce jest znacznie wyższe niż w Europie Zachodniej.

Z danych Fundacji „Promocja Zdrowia” wynika, że coraz więcej młodych ludzi choruje na alkoholową marskość wątroby, która jest bezpośrednią przyczyną zgonów. Po napoje z procentami coraz częściej sięgają kobiety, jednak wciąż stanowią zdecydowaną mniejszość wobec mężczyzn. Z kolei odsetek kobiet spożywających alkohol w ciąży jest – zgodnie z danymi „Promocji Zdrowia” – znikomy.

Fundacja „Promocja Zdrowia” od prawie 30 lat upowszechnia zdrowy styl życia i działa na rzecz zapobiegania chorobom przewlekłym.

 

Redakcja: K. Ośko za IAR

Więcej w śmierć, alkoholizm
W wieku 89 lat zmarł Edward Sudoł, żołnierz Armii Krajowej

Zmarł porucznik Edward Sudoł. Miał 89 lat. Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie. W czasie II wojny światowej jako nastoletni chłopak brał udział...

Zamknij
RadioOlsztynTV