Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z dna Zalewu Wiślanego usunięto pozostałości wojenne. Trwa budowa mostów i sztucznej wyspy

Fot. www.ndi.pl

Prace przy budowie drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym i Portem Morskim w Elblągu toczą się zgodnie z harmonogramem.

Informacje przekazał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kapitan żeglugi wielkiej Wiesław Piotrzkowski. W całości zakończone zostały podwodne prace polegające na poszukiwaniu ferromagnetycznych pozostałości wojennych. Nie było tego dużo, 400 obiektów było na dnie Zalewu Wiślanego i około tysiąca na dnie rzeki Elbląg.

Na placu budowy w wielu miejscach pracują kafary. Od strony morza już od kilku tygodni wbijają pale pod powstające tam nadbrzeże. Trwa budowa mostów w głębi lądu. Jak powiedział Wiesław Piotrzkowski gotowe są fundamenty mostu południowego, teraz zaczynają się prace przy północnym.

00:00 / 00:00

Zakres prac jest duży i obejmuje cały teren przyszłego kanału żeglugowego. Wciąż wybierana jest ziemia do umocnienia sztucznej wyspy, która powstanie po stronie Zalewu Wiślanego. Wykonawca projektuje też śluzy.

Inwestycja jest objęta nadzorem środowiskowym, m.in. koniecznie było postawienie płotków, mających zatrzymać migrację płazów i gadów. Wszystkie trzy etapy budowy kanału mają być zakończone w 2022 roku. Inwestycja w całości finansowana jest z budżetu państwa.

Fot. www.ndi.pl

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mierzeja, Zalew Wiślany
Pracownicy Wód Polskich monitorują sytuację na Żuławach Elbląskich. Silny wiatr podniósł stan wód

Wiejący w ostatnich dniach silny wiatr podniósł stan wód na Żuławach Elbląskich, szczególnie u ujścia rzeki Elbląg i Nogat do Zalewu Wiślanego. Poziom rzek utrzymuje się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV