Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Wzrosła liczba pacjentów w zaawansowanym stadium nowotworu. „Nie rezygnujmy z badań profilaktycznych”

Na świecie na raka umiera ponad 8 milionów osób rocznie. Fot. fotolia

W ciągu ostatnich miesięcy znacznie wzrósł odsetek pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium nowotworu.

– Nie rezygnujmy z badań profilaktycznych. Pandemia kiedyś się skończy, a inne schorzenia w nas zostaną – apeluje dr Ewa Wasilewska-Teśluk, lekarz kierujący zakładem w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Mamy bardzo wielką prośbę, żebyście nie odkładali swojego zdrowia i życia na później. Czas COVID-u na pewno się skończy. Natomiast pewne sprawy onkologiczne nie czekają i te choroby u bardzo wielu osób już się tlą. Najgorszą sytuacją jest to, jeżeli chory podejmuje leczenie onkologiczne i je przerywa. Mam apel do państwa- nie róbcie tak, ponieważ bardzo źle to wpływa na wyniki leczenia.

W tej sytuacji, w której się obecnie znajdujemy, jesteśmy w stanie przyjąć pacjenta nawet bez skierowania – dodaje dr Ewa Wasilewska-Teśluk.

Korzystać z badań profilaktycznych, przychodzić do poradni onkologicznych, które są otwarte przez cały czas, pomimo epidemii. Wielokrotnie przyjmujemy pacjentów bez skierowań. Proszę się nie sugerować, że jest trudność w zdobywaniu skierowań od lekarzy rodzinnych, ponieważ my wszystkich państwa i tak przyjmiemy.

Dodajmy, że w olsztyńskiej Poliklinice otwarto ostatnio jedyny w regionie ośrodek zajmujący się brachyterapią raka prostaty, czyli naświetlaniem nowotworowego guza z małej odległości.

Październik jest natomiast na całym świecie miesiącem świadomości o raku piersi, a zbliżający się listopad – o męskich nowotworach.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w onkologia, nowotwór, profilaktyka, badanie, przychodnia, skierowanie
Brakuje lekarzy w braniewskim centrum medycznym. Ponad 10 tysięcy pacjentów pod opieką dwóch emerytowanych lekarek

Centrum medyczne Nasz Lekarz z filią w Lipowinie ma pod opieką ponad 10 tysięcy pacjentów. Do niedawna w przychodni pracowało pięciu lekarzy. Obecnie pacjentów przyjmują tylko...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV