Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzgórze katedralne we Fromborku przechodzi gruntowną renowację

Wzgórze Katedralne we Fromborku

W tej chwili pracom konserwatorskim poddawana jest polichromia w prezbiterium świątyni – powiedział  ksiądz prałat Jacek Wojtkowski, proboszcz fromborskiej katedry.

Zostały położone odkryte i oczyszczone tynki. Prezbiterium to najważniejsza część i powoli odzyskuje swój blask

– zwracał uwagę proboszcz.

Do użytku turystów oddany zostanie również skarbiec. Zachowały się w nim pozostałości średniowiecznych dekoracji malarskich i zabytkowe szafy wnękowe, na których widoczne są przedwojenne napisy kredą, informujące o rodzajach przechowywanych tu przedmiotów. W przyszłym roku ruszą natomiast prace na poddaszu katedry. Chodzi o to, żeby udostępnić je zwiedzającym. W tym miejscu powstanie wystawa opowiadająca o historii świątyni.

Oprócz tego na wzgórzu stworzone zostaną nowe alejki, z chodników zniknie stara, wysłużona płytka. Zespół zabytków zostanie też wyposażony w nowoczesną ochronę przeciwpożarową – dodał proboszcz Wojtkowski:

Mamy zapewnienie od strażaków z Braniewa, że posiadają taki wóz, który wjedzie na dziedziniec podczas tych prac. Poprawiana jest kondycja całego wzgórza.

Prace na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku potrwają do końca 2020 roku.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, prace konserwatorskie, wzgórze katedralne we Fromborku, ks. prał. Jacek Wojtkowski
Utrudnienia w Ełku. Miasto rozpoczęło prace remontowe na jedenastu ulicach

Uwaga, kierowcy. Na ełckich ulicach należy spodziewać się utrudnień w ruchu. Ruszyły cząstkowe remonty w kilkunastu punktach miasta. Na ulicach w centrum miasta, na osiedlu Konieczki...

Zamknij
RadioOlsztynTV