Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyższe kary za łamanie przepisów ruchu drogowego. Projekt zmian trafił do podkomisji

Fot. Fotolia.com

Podkomisja powołana przez sejmową Komisję Infrastruktury zajmie się dalszymi pracami nad projektem zmian w przepisach zaostrzających kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Podkomisja będzie liczyć 11 posłów. Pracę rozpocznie w przyszłym tygodniu.

Proponowana regulacja, którą rząd przedłożył w sierpniu tego roku zakłada m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększenie wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym – do 3,5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 4,5 tys. zł. Zgodnie z propozycją usprawnione ma zostać uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Regulacja zakłada także ustanowienie minimalnej wysokości kary grzywny na poziomie 1,5 tys. zł wobec sprawcy kierującego pojazdem mechanicznym, który przekracza dopuszczalną prędkość jazdy o ponad 30 km/h, niezależnie od tego czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy poza nim. Jeśli sprawca, będąc prawomocnie ukarany popełni inne wykroczenie drogowe – określone w przepisach – w ciągu 2 lat, zostanie ukarany grzywną w wysokości od 3 do 30 tys. zł.

Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym. Inny z artykułów przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia. Taka sama kara będzie groziła za prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu.

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zmianą jest również zniesienie szkoleń, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Autor: M. Jabłoński (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kierowca, mandat, ruch drogowy, projekt
Potrójna korona Zbigniewa Staniszewskiego!

Olsztyński kierowca Zbigniew Staniszewski miał bardzo udany weekend. Był 3 podczas rallycrossowej rundy na torze Slovakiaring koło Bratysławy, a to dało mu 3 tytuły mistrzowskie! Popularny...

Zamknij
RadioOlsztynTV