Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawili fikcyjne faktury na 2 miliardy złotych. Przestępcy posługiwali się włoskimi paszportami

Fot. CBŚP

Olsztyńscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) rozpracowali grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury w obrocie paliwem.

Grupa wprowadziła do obrotu fałszywe faktury na ponad 2 miliardy złotych. Służby działały na terenie województw łódzkiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami zarządu CBŚP w Olsztynie zatrzymali czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej z województw łódzkiego i wielkopolskiego.

Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania osób zatrzymanych i 2 inne lokale mieszkalne na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zabezpieczono dokumenty w siedzibie jednej ze spółek i w dwóch biurach rachunkowych, 2 samochody, a także gotówkę w złotówkach, funtach brytyjskich i dolarach amerykańskich – mówi młodszy aspirant Marta Rosiak z olsztyńskiej Izby Administracji Skarbowej.

00:00 / 00:00

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. wystawienia faktur na łączną kwotę 2 miliardów 70 milionów złotych. Jest to czyn stanowiący tzw. „zbrodnię fakturową”, zagrożony karą 25 lat pozbawienia wolności. Według śledczych w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 387 milionów złotych.

Przestępcy posługiwali się fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch.

Jeden z podejrzanych przyznał się do przedstawionych zarzutów i złożył obszerne wyjaśnienia. Wyszedł z aresztu za poręczeniem majątkowym. Wobec trzech podejrzanych sąd na wniosek prokurator zastosował tymczasowe aresztowanie. W trwającym śledztwie tymczasowo aresztowano już 15 osób. Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w paliwo, faktury, zatrzymanie, CBŚP, oszuci
Na ulicach nie brakuje piratów drogowych. Czekają ich surowe kary

To był pracowity dzień dla policjantów z grupy "Speed", zajmującej się eliminowaniem z ruchu piratów drogowych. Tylko wczoraj funkcjonariusze zatrzymali na ulicach Olsztyna 10 kierowców, którzy...

Zamknij
RadioOlsztynTV