Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawa w olsztyńskiej Galerii Sztuki BWA: „Jerzy Nowosielski – Po śladach…”

Fot. A. Kulik

Dziś w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie otwarcie wystawy zatytułowanej „Jerzy Nowosielski – Po śladach…”. Wystawa prezentuje fragment twórczości jednego z największych twórców polskiej sztuki współczesnej XX wieku – tę część, która określa bliski związek artysty ze światem duchowym.

Gdy Nowosielski dorastał, w sztuce kościelnej czy cerkiewnej dominował niemiecki naturalizm sentymentalny. Później Nowosielski odkrył ikony z XV i XVI i Trójcę Rublowa.

To go poraziło, zobaczył prawdziwą ikonę

– mówi Michał Bogucki, kurator wystawy.

W Europie Zachodniej dominowała wówczas abstrakcja geometryczna i Nowosielski ujrzał głęboką zbieżność między ikoną i abstrakcją. Zobaczył, że prawda, która jest tajemnicą świata objawia się w matematycznej strukturze i ikona w genialny sposób to oddaje.

Prezentacji prac Nowosielskiego towarzyszy również przedstawienie twórczości artystów, którzy byli z nim blisko związani, jego uczniów, ale także tych, którzy go nigdy nie spotkali, a którzy w szczególny sposób, dogłębnie zrozumieli istotę jego twórczości i podążają jego śladami. Jest to twórczość m.in. Anny Kopeć-Gibas, Grety Leśko, Pawła Dutkiewicza, Krzysztofa Klimka.

Wystawie towarzyszy film zrealizowany specjalnie na tę ekspozycję przez Jana Lubicza Przyłuskiego, dotyczący realizacji Nowosielskiego w cerkwi w Górowie Iławeckim.

Wystawa będzie czynna do 29 lipca w sali głównej galerii.

Fot. A. Kulik

 

Autor: A. Kulik
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, bwa
Wiersze Jana Brzechwy w oczach dzieci

Czyste i jasne - tak o konkursowych pracach dzieci z ośmiu specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych Warmii i Mazur mówią ich pedagodzy. W elbląskim Centrum Spotkań Europejskich Światowid...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV