Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawa o nowożytnym odbiorze chorób we fromborskim muzeum

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu Fot. Wojciech Andrearczyk

W Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zostanie otwarta nowa wystawa „O chorobach głowy i smutku duszy”. Ekspozycja powstała we fromborskim Szpitalu św. Ducha, który jest Działem Historii Medycyny kopernikańskiego muzeum.

Stanowi ona wielowątkową opowieść o nowożytnym odbiorze chorób, jest „spojrzeniem” na wykluczonych epileptyków, melancholików i szaleńców. Organizatorzy podkreślają, że tematyka wystawy współgra z przestrzenią Szpitala św. Ducha, który jako miejsce wyjątkowe, z mroczną i jednocześnie piękną przeszłością, przez setki lat pełnił funkcję ostoi dla wykluczonych, niechcianych i osamotnionych nędzarzy.

Na wystawie będą portrety postaci historycznych, które dotknęło szaleństwo bądź apopleksja. Jest także przestrzeń prezentująca różnorodne sposoby leczenia tych chorób. Na wystawie zaprezentowano różnorodne formy kultu i ikonografii świętych leczących epilepsję, takich jak Trzej Królowie, św. Walenty i św. Jan Chrzciciel.

Wystawę przygotowano we współpracy z instytucjami muzealnymi, naukowymi i kościelnymi z całej Polski. Otwarcie ekspozycji 1 maja.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Frombork, wystawa, Muzeum Mikołaja Kopernika, Szpital Świętego Ducha
„To, co ludzkie”. Wernisaż wystawy w elbląskim Światowidzie

„To, co ludzkie..." - tak brzmi tytuł wystawy Związku Artystów Plastyków, która zagości w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia – według...

Zamknij
RadioOlsztynTV