Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wypadki pijanych kierowców pochłonęły w ubiegłym roku 1,7 mld złotych

Fot. fotolia

Aż 30 % Polaków przyznaje (w badaniach zleconych przez formę AlcoSense), że mogła prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Część robiła to świadomie, ale znaczna większość mogła sobie w ogóle nie zdawać sprawy, że wciąż ma we krwi zbyt duże stężenie alkoholu.

Dzisiaj we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywać się będzie Europejska Noc bez Wypadku, której celem jest ograniczenie tzw. wypadków dyskotekowych . W województwie warmińsko-mazurskim kampania będzie prowadzona w Szczytnie, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Wolontariusze będą namawiać kierowców bawiących się w klubach, żeby nie pili alkoholu, tak aby bezpiecznie odwieźć znajomych. Uczestnicy kampanii, na znak przyłączenia się do akcji, założą niebieską opaskę-bransoletkę, a opuszczając klub będą mogli przebadać się profesjonalnym alkomatem. Odpowiedzialni kierowcy zostaną nagrodzeni upominkami.

Wypadki drogowe powodują śmierć i poważne obrażenia wielu osób. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego szacuje, że średni koszt wypadku drogowego wynosi około miliona złotych. Oznacza to, że na wypadki spowodowane przez pijanych kierowców w 2017 r oku wydano z budżetu państwa 1 mld 700 mln zł. To połowa tego, ile w ubiegłym roku wydano na utrzymanie dróg krajowych i samorządowych w całym kraju.

 

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadki, alkohol, samochód, pijani kierowcy
Nietrzeźwa 19-latka za kółkiem skradzionego auta

Policjant po służbie zatrzymał pijaną nastolatkę, która kierowała skradzionym daewoo matizem. 19-latka miała w organizmie 2 promile alkoholu. Aspirant Karol Dąbkowski wracając do domu z posterunku...

Zamknij
RadioOlsztynTV