Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wydano ostrzeżenie hydrologiczne dla Żuław. Od wczoraj nie ma też żeglugi towarowej na Zalewie Wiślanym

Zalew Wiślany, fot. Jacek Szulecki

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie hydrologiczne dla Żuław. Od północy przez najbliższe 24 godziny obowiązywać będzie drugi stopień zagrożenia z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych wód na Żuławach i wybrzeżu Zalewu Wiślanego.

Obecnie nad Żuławami wieje porywisty wiatr z zachodu. Spowodował on nie tylko drastyczne obniżenie poziomu wód żuławskich rzek Elbląg i Nogat, ale też poziomu Zalewu Wiślanego. Są one teraz na wysokości o nawet pół metra niżej niż zwykle. Czyli w granicach 4 metrów 50-70 cm. To nie stwarza żadnego zagrożenia dla mieszkańców, ale padający bardzo mocno deszcz i  prognozowana zmiana kierunku wiatru może to zmienić.

Od wczoraj nie ma żeglugi towarowej na Zalewie Wiślanym do Portu Morskiego w Elblągu. Powodem jest silny wiatr z zachodu i obniżenie do stanów niskich wód Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg.

Na żeglugę po Zalewie wpływ mają różne czynniki, nie tylko te zależne od ludzi. Niestety, na tym akwenie ma ona charakter sezonowy, nawet jesienią – tłumaczy Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu. Tym razem przeszkodą jest bardzo silny wiatr, zimą to będzie lód. Według prognoz mocno wiać może kilka dni, żegluga wstrzymana jest do końca tygodnia.

Dodajmy, że  problemem na drodze wodnej do Elbląga jest też pontonowy most w Nowakowie, który przy silnym wietrze jak dziś i znacznym obniżeniu stanu wody w rzece Elbląg, nie jest rozpinany. Zmieni się to po wybudowaniu nowego mostu w ramach dużej inwestycji jaką będzie kanał przez Mierzeję Wiślaną.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żegluga, Zalew Wiślany, ostrzeżenie
Martwa foka znaleziona koło Starej Pasłęki prawdopodobnie zginęła w rybackiej sieci

 Zwierzę znalazł patrol Morskiej Straży Granicznej. To już trzeci w tym roku przypadek znalezienia martwej foki z tego chronionego gatunku na Zalewie Wiślanym. Morświny i foki...

Zamknij
RadioOlsztynTV