Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wybór działki pod budowę domu – rodzaj gruntu, położenie i kształt. Co jeszcze sprawdzić przed zakupem?

Od wyboru działki zazwyczaj zaczyna się cała przygoda z inwestycją we własną nieruchomość. W niektórych przypadkach działanie to znacząco poprzedza sam moment budowy i to nawet o kilka lat. Wybierać działkę należy jednak mądrze, aby jej adaptacja nie przysporzyła później wielu kłopotów. Na które aspekty dobrze jest zwrócić uwagę?

Przede wszystkim lokalizacja – ale czy tylko?

Dla inwestorów najczęściej pierwsze skrzypce gra lokalizacja działki. Zazwyczaj jest to kwestia wymarzonej dzielnicy miasta, czy też odpowiedniego widoku w przestrzeni wiejskiej. I o ile pierwsza opcja najczęściej jest dość bezpieczna, bo stopień uzbrojenia gruntów miejskich jest dość dobry, tak na wsi można natknąć się na wiele niedogodności.

Dostęp do światłowodu lub innego przyłącza internetu stacjonarnego, bliskość gazociągu, możliwość podłączenia się pod kanalizację, dojście do wody, odległość od słupa energetycznego – wszystko to jest bardzo istotne. Powinno być brane nie w drugiej, a pierwszej kolejności, na równym miejscu z lokalizacją. Warto pamiętać, że przeglądając projekty domów tanich w budowie – domoweklimaty.pl ma takich całkiem sporo – na ostateczny koszt budowy domu ma wpływ nie tylko sam materiał i robocizna, ale i trudność w podłączeniu nieruchomości do podstawowych mediów.

Kształt działki a rodzaj projektu domu

Warto zapamiętać, że np. wąska działka dość mocno ogranicza możliwości wybudowania wielu standardowych projektów domów. Nie tylko ograniczenia fizyczne, ale i prawne warunkują to, co na takim gruncie będzie możliwe do zrealizowania. Sytuacja taka ma najczęściej miejsce w dużych miastach, gdzie najlepsze przestrzenie pod budowę już dawno zostały zagospodarowane i do wyboru zostają jedynie działki trudne, np. wąskie.

Oprócz samego kształtu bardzo istotny jest też sam rodzaj przestrzeni. Najlepiej, jeśli teren jest płaski – wtedy najprościej o przygotowanie go pod wylanie fundamentów. Problem pojawia się, gdy są widoczne pofałdowania lub uskoki. Wtedy wraz z architektem trzeba odpowiednio dopracować projekt domu, licząc się z tym, że prace ziemne potrwają nieco dłużej.

Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą działkę pod projekt nowoczesnego domu?

Rodzaj gruntu – zmora początkującego

Kolejną sprawą są rodzaje gruntu, klasyfikowane jako luźne, średnio zagęszczone, zagęszczone i bardzo zagęszczone. Ze względu na pochodzenie, można je podzielić na naturalne oraz nasypowe (powstałe jako konsekwencja działań człowieka). Pod budowę domu najlepsze będą grunty średniospoiste oraz wilgotne. Ocenę warto pozostawić ekspertowi.

Ostatnią z istotnych kwestii jest status prawny danej działki. Najlepiej, gdy jest ona oznaczona w księgach jako budowlana. Największy problem z adaptacją może być w przypadku gruntów rolnych lub leśnych – w ich przypadku lepiej skontaktować się z osobą wyspecjalizowaną w ocenie możliwości takich terenów.

Na koniec jeszcze jedna, nie mniej istotna kwestia: ewentualne zadłużenie. Jeśli na działce znajduje się jakaś nieruchomość – nawet do wyburzenia – to sprawdzenie stanu prawnego powinno być dla przyszłego kupującego jednym z priorytetów przed zakupem.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Konserwacja nadajnika na Pieczewie. Mogą wystąpić przerwy w odbiorze programu Radia Olsztyn

Na olsztyńskim Pieczewie prowadzone są prace związane z konserwacją nadajnika radiowo-telewizyjnego. W związku z tym do godziny 17 mogą wystąpić przerwy w nadawaniu programu Radia Olsztyn...

Zamknij
RadioOlsztynTV