Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wspólny projekt naukowców nt. zagłady Żydów

Centrum Nauk Humanistycznych UWM w Olsztynie. Fot. archiwum

Największy grant w historii Wydziału Humanistycznego uniwersytetu w Olsztynie otrzymał prof. Sławomir Buryła wraz z zespołem naukowców z różnych ośrodków w Polsce.

900 tysięcy złotych – to kwota przyznana na badania z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jak tłumaczy kierujący pracami prof. Sławomir Buryła z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, będą one dotyczyć obrazu zagłady Żydów przedstawianego w kulturze polskiej m.in. W filmie, muzyce, sztukach wizualnych i muzealnictwie.

– W kulturze popularnej tematyka zagłady jest najmniej zbadana przez polskich naukowców – wyjaśnia prof. Sławomir Buryła i dodaje, że na tle zachodnich naukowców wypadamy dość słabo.

W Stanach Zjednoczonych działają największe ośrodki naukowe, które prowadzą badania od 40 lat. – W Polsce trwają one dopiero od 20 lat, ponieważ wcześniej było to niemożliwe z przyczyn politycznych – przekonuje naukowiec UWM.

To pierwszy projekt w Polsce prowadzony na tak dużą skalę. Owocem badań ma być 2-tomowe opracowanie, które prawdopodobnie ukaże się w 2019 roku.

 

(apodb/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, uniwersytet, Żydzi, naukowcy, zagłada
Ryszard Górecki: mamy inteligentną procedurę wyboru rektora UWM

Medycyna pozostanie elementem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - zapowiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn rektor uczelni profesor Ryszard Górecki. Zdaniem rektora UWM tworzenie oddzielnej uczelni medycznej nie ma...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV