Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wręczono medale „Prodesse auso” zasłużonym osobom dla archidiecezji warmińskiej

Wręczenie medali Prodesse auso Fot. K. Piasecka

Odważyli się czynić dobro – zostali za to nagrodzeni. Pięć osób otrzymało medale „Prodesse auso”, czyli zasłużonych dla archidiecezji warmińskiej. Wyróżnienia przyznawane są w dniu głównego patrona archidiecezji warmińskiej, czyli świętego Andrzeja, którego święto Kościół katolicki dziś obchodzi.

Nazwa „Prodesse auso” tłumaczy się jako “temu, który odważył się dobrze czynić”. Arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński tłumaczył, że wszyscy mamy pewne dary, tylko musimy je odkryć i dobrze je wykorzystywać.

Można podziękować tym, którzy w życiu wspólnoty diecezjalnej się zaznaczyli. Ona niesie w sobie chęć podziękowania. Osoby te dostrzegły w sobie charyzmaty, czyli zadania odczytane we wspólnocie ludu Bożego przez każdego, kto jest ochrzczony, i wiernego wypełniania woli Bożej, bo na tym polega realizacja owego charyzmatu

– powiedział abp Górzyński.

00:00 / 00:00

Jednym z wyróżnionych jest Lech Borucki z parafii św. Wojciecha w Nidzicy – katecheta i szafarz, który aktywnie działa też charytatywnie. Przyznaje, że to wyróżnienie zobowiązuje. To nie jedyne wyróżnienie dla działaczy z parafii św. Wojciecha w Nidzicy. Medal „Prodesse auso” otrzymała również Barbara Wiktorowicz.

Pracuję na plebanii w kuchni. Kocham swoją pracę, kocham ludzi, do człowieka podchodzę z uśmiechem, z sercem. To tak, jak bym przyszła do Pana Boga.

00:00 / 00:00

Doceniony został także Zenon Złakowski, pierwszy prezes Akcji Katolickiej archidiecezji warmińskiej i wieloletni dziennikarz Radia Olsztyn.

Nazwa medalu mnie przycisnęło. Próbuję, żeby być dobrym, ale to są tylko próby. Jestem dziennikarzem i oprócz tego zajmowałem się wieloma innymi sprawami. Prowadziłem też przez 25 lat audycję religijną „Który przychodzi”. To sporo czasu.

Wyróżnienia otrzymali również Monika Leonowicz – długoletnia działaczka charytatywna w parafii świętego Jakuba Apostoła w Olsztynie oraz Michał Worobiec – długoletni kościelny w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kandytach.

Wyróżnienia „Prodesse auso” są przyznawane od 2003 roku.

Wręczenie medali Prodesse auso Fot. K. Piasecka

Wręczenie medali Prodesse auso Fot. K. Piasecka

Medal Prodesse auso Fot. K. Piasecka

Zenon Złakowski z medalem Prodesse auso Fot. K. Piasecka

Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, nagroda, medal, Archidiecezja Warmińska, Prodesse Auso
Wyróżnienia dla wyjątkowych osób. W Olsztynie wręczono kolejne medale i odznaczenia.

Wojewoda uhonorował osoby zasłużone. W Olsztynie wręczono Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreśla, że otrzymują je...

Zamknij
RadioOlsztynTV