Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojsko wraca do Ostródy – zapowiedział szef MON. Są pierwsze komentarze

Fot. D. Grzymska

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na pikniku wojskowym w Iławie poinformował, że wojsko wróci do Ostródy. W tym mieście ma się znaleźć batalion czołgów, który będzie częścią 20. Brygady Zmechanizowanej.

Ogłoszenie tej informacji przez szefa MON Mariusza Błaszczaka spotkało się z gorącym aplauzem ludzi zgromadzonych na pikniku – wielu biło brawa.

Mam dobrą wiadomość. Wielokrotnie rozmawiałem na ten temat z posłem Zbigniewem Babalskim. Wojsko Polskie wraca do Ostródy (…) Iława leży niedaleko Ostródy, a więc tę dobrą informację przekazuję właśnie z Iławy. W Ostródzie będzie batalion czołgów. Będzie częścią 20. Brygady Zmechanizowanej (…) Do Ostródy trafią także koreańskie czołgi K2 „czarne pantery”. To bardzo dobre czołgi.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Babalski nie ukrywał radości z tej decyzji.

11 lat starań, 11 lat przekonywania. Dzisiaj usłyszeliśmy dobrą nowinę. Docelowo w Ostródzie będzie 500-600 wojskowych. Cieszę się, że koszary, które przez 11 lat były dobrze zarządzane przez Agencję Mienia Wojskowego doczekały się, że będą reaktywowane.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Wicepremier Błaszczak podkreślił, że na wyposażenie ostródzkiego batalionu czołgów trafią m.in. zamówione w ostatnim czasie w Korei czołgi zwane „czarnymi panterami”, które – jak się wyraził – są bardziej odpowiednie do warunków terenowych warmińsko-mazurskiego, niż cięższe czołgi Abrams.

To są czołgi bardzo odpowiadające strukturze geograficznej, jaka jest w województwie warmińsko-mazurskim. One są lżejsze od Abramsów, stąd też Abramsy trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej, by bronić odcinka centralnego wschodniej granicy naszego kraju określanej jako Brama Brzeska.(…) W województwie warmińsko-mazurskim jesteśmy świadomi zagrożeń wynikających z sąsiedztwa z granicą z Rosją i z faktu, że dziś Białoruś stała się częścią Rosji, szczególnie jeżeli popatrzymy na to, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy

– wyjaśnił minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON zapowiedział także, że najnowsze koreańskie armatohaubice K9 trafią do jednostki w Węgorzewie. „Inne jednostki wojskowe na Warmii i Mazurach będą rozwijane” – dodał.

Fot. D. Grzymska

Wojsko w Ostródzie stacjonowało do 31 grudnia 2011 roku  W koszarach przy ul. Grunwaldzkiej mieścił się 2. Pułk Szkolenia Kierowców. Obecnie budynki koszarowe w Ostródzie są we władaniu Agencji Mienia Wojskowego.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska, reprezentująca m.in. ziemię ostródzką uważa, że to szansa na rozwój miasta.

Bardzo się z tego cieszę, dlatego, że jeżeli minister coś obiecał to znaczy, że tego dotrzyma. W Ostródzie, która miała kiedyś cztery jednostki wojskowe, każdy oczekuje, że będzie jakaś zmiana (…). To będzie dobry początek. Wojsko jest świetnym pracodawcą. Jest to też szansa rozwoju dla miasta.

00:00 / 00:00

Z decyzji ministra obrony narodowej zadowolony jest także wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Cieszy nas to jako mieszkańców regionu i obywateli Polski. To konieczność w takiej sytuacji geopolitycznej i międzynarodowej. Cieszymy się, że znaczna część wzmocnienia armii będzie w naszym regionie.

00:00 / 00:00

Mariusz Błaszczak

Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Nowoczesny sprzęt i dobra zabawa na pikniku wojskowym w Iławie

Autor: D. Grzymska/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Iława, minister, armia, Ostróda, Mariusz Błąszczak, wicepremier
Nowoczesny sprzęt i dobra zabawa na pikniku wojskowym w Iławie

Langusty, rosomaki, raki - to nazwy najnowocześniejszego sprzętu wojskowego, który można obejrzeć w Iławie. Mieszkańcy i turyści tłumnie odwiedzają piknik wojskowy. Piknik w Iławie odwiedził wicepremier...

Zamknij
RadioOlsztynTV