Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojsko pomaga szukać martwych dzików

Fot. Krzysztof Mikunda

W czterech województwach, także na Warmii i Mazurach, trwa akcja, która ma zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa afrykańskiego pomoru świń.

W sumie uczestniczy w niej 800 żołnierzy, w tym 160 w regionu warmińsko-mazurskiego. Pomagają im między innymi leśnicy. Poszukiwania padłych dzików potrwają do środy 10 listopada.

Największe zagrożenie ASF jest na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Na Warmii i Mazurach nie stwierdzono do tej pory ognisk choroby, ale działania prowadzone są profilaktycznie i objęły 8 powiatów: bartoszycki, braniewski, kętrzyński, węgorzewski, gołdapski, piski, ełcki i olecki. Wirusa ASF przenoszą dziki i nawet w ciele martwego zwierzęcia może się on utrzymywać przez długi czas.

Jak wyjaśnia zastępca warmińsko-mazurskiego lekarza weterynarii Dorota Daniluk, jeśli szczątki zarażonego zwierzęcia nie zostaną zabrane z lasu, to wirus może utrzymywać się nawet przez całą zimę, a latem przez 3 miesiące. Punktem, do którego spływają informacje jest Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jak mówi jego dyrektor Krzysztof Kuriata poprzez Centrum wojewoda raportuje do ministerstw i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Wirus ASF dotyczy wyłącznie świń i dzików, nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka, ale powoduje duże straty. Całe zarażone stado musi być zlikwidowane, natomiast niektóre kraje wprowadzają zakazy wwozu mięsa żywych świń. W związku z ASF Komisja Europejska wyznacza też obszary, na których wprowadzane są ograniczenia. W warmińsko – mazurskiem są to już trzy gminy: Prostki i Kalinowo w powiecie ełckim i Biała Piska w powiecie piskim.

Posłuchaj relacji Kingi Kantor

00:00 / 00:00

 

(kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, las, armia, dzik, afrykański pomór świń
Wytną kilka hektarów lasu

Trzeba wyciąć 4 i pół hektarowy pas lasu sąsiadujący przez drogę z olsztyńskim osiedlem Tęczowy Las. Drwale rozpoczną prace po 16 listopada, a zakończą je najpóźniej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV