Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzkie obchody 106. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej [ZDJĘCIA]

Fot. Andrzej Piedziewicz

W Dobrym Mieście uczczono 106. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Ten liczący około 160 żołnierzy oddział, został utworzony przez Józefa Piłsudskiego na początku sierpnia 1914 roku, kilka dni po wybuchu I Wojny Światowej.

Waldemar Ziarek, prezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków przypomina, że znaczenie pierwszej kadrowej, było przede wszystkim symboliczne.

00:00 / 00:00

Z punktu widzenia militarnego było to mało znaczące, bo militarnie była to żadna siła. Miała mieć znaczenie propagandowe – symboliczne wkroczenie Wojska Polskiego do zaboru rosyjskiego miało wywołać powstanie. To też się nie udało. Ale siła tej daty jest w czymś innym – w symbolice związanej z tym, że znowu pojawiają się mundury polskie, znowu pojawiają się polskie komendy. To rozpoczęcie drogi ku Niepodległej

– podkreśla Waldemar Ziarek, prezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków.

To ważne obchody ze względu na to, by kultywować pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń. Bo czym byłby naród bez historii i bez tradycji?

– dodaje Piotr Soćko, asystent wojewody warmińsko-mazurskiego.

00:00 / 00:00

Olsztyński oddział Związku Piłsudczyków organizuje obchody co roku w innej miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego. Burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski cieszy się, że w tym roku zorganizowano je właśnie w Dobrym Mieście.

Jest to tak wyjątkowe wydarzenie, że powinno wejść w krew, w nasz genotyp polski świętowanie tego wydarzenia, ponieważ nie ma nic ważniejszego dla narodu, niż odzyskanie niepodległości

– podkreśla burmistrz Kowalski.

00:00 / 00:00

6 sierpnia 1914 roku, pozostająca od paru dni w pogotowiu bojowym kompania kadrowa, wymaszerowała z krakowskich Oleandrów i przez Michałowice, po zburzeniu rosyjskich słupów granicznych, poszła do Miechowa. Podczas obchodów tego wydarzenia w Dobrym Mieście, odprawiono uroczystą mszę, a uczestnikom uroczystości rozdano chleb legionów.

Bochenki zostały wypieczone przez jedną z olsztyńskich piekarni na podstawie przepisów z I wojny światowej.

Fot. Andrzej Piedziewicz

Fot. Andrzej Piedziewicz

Fot. Andrzej Piedziewicz

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV