Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda wygasił mandat radnego Orzysza

Wojewoda Marian Podziewski. Fot. archiwum

Wojewoda warmińsko-mazurski wydał zarządzenie zastępcze, w którym stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego z Orzysza Zbigniewa Książka.

W związku z tym, że radny utracił prawo wybieralności, a Rada Miejska w Orzyszu nie podjęła uchwały o wygaśnięciu mandatu, wojewoda Marian Podziewski zawiadomił ministra administracji i cyfryzacji o konieczności wydania tego zarządzenia.

Prawa wybieralności nie mają m.in. osoby karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, a radny Książek – w październiku 2012 roku – został skazany za jazdę po pijanemu. Jego samochód znaleziono w rowie w okolicach Maldanina. Zatrzymany przez policję Zbigniew Książek miał 2,5 promila alkoholu. Sąd ukarał go grzywną i odebrał mu prawo jazdy.

Orzysz. Fot. Łukasz Węglewski

Sprawa wyszła na jaw za sprawą lokalnych mediów w październiku zeszłego roku. Wojewoda polecił wtedy radnym Orzysza ją wyjaśnić. Jednak na sesji w grudniu nikt nie głosował za odebraniem mandatu swojemu koledze. Dlatego w lutym tego roku wojewoda wezwał Radę Miejską w Orzyszu do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego, ale taka uchwała nie została dotąd podjęta. Marian Podziewski wydał zatem zarządzenie zastępcze i stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego.

Kilka tygodni temu w rozmowie z autorami audycji Śliska Sprawa Zbigniew Książek przekonywał, że nie powinien być odwołany:

00:00 / 00:00

Zbigniew Książek może zaskarżyć zarządzenie zastępcze wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Na razie nie wiemy czy to zrobi. Jak mówił nam kilka tygodni temu, gdy takie zarządzenie wojewody będzie, wtedy zastanowi się ze swoim prawnikiem co dalej robić. (wch/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mandat, radny, Orzysz
Kłopotliwy mandat

Podczas podróży samochodem do Warszawy, mieszkaniec Kętrzyna dostał pod Ostrołęką 100-złotowy mandat. Po niespełna roku okazało się, że z powodu tego mandatu musi ponownie zdawać egzamin...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV