Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Kossakowski: nic nie wskazuje, aby Rosjanie chcieli otworzyć front ze strony Kaliningradu

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski. Fot. P. Getka

Nadal uważamy, że niemiecką baterię Patriotów lepiej rozmieścić w Ukrainie – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski, członek sejmowej komisji obrony.

W tym tygodniu komisja dyskutowała o niemieckiej propozycji dotyczącej umieszczenia w Polsce baterii Patriotów. Politycy opozycji uważają, że należy z tej propozycji skorzystać. Poseł Wojciech Kossakowski przekonuje natomiast, że wciąż należy próbować namówić Niemcy do przekazania tego systemu Ukrainie.

Dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali sprzęt Ukraińcom. Później przeszkolili z zastrzeżeniem, że te baterie miałyby być rozlokowane na zachodzie Ukrainy. Wówczas chcroniłoby to nas przed wydarzeniami, jakie miały miejsce w Przewodowie.

W Przewodowie w województwie lubelskim 15 listopada spadła rakieta, zabijając dwie osoby. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że był to pocisk ukraiński, wystrzelony w celach obronnych – tamtego dnia Rosja prowadziła zmasowany atak rakietowy na ukraińskie miasta.

Agresja rosyjska ze strony Kaliningradu
Zagrożenie ze strony Kaliningradu jest, ale obecnie nie tak duże – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski, członek sejmowej komisji obrony narodowej. Litewski portal Delfi opublikował wywiad z ministrem obrony Litwy Arvydasem Anuszauskasem, który stwierdził, że Obwód Kaliningradzki stanowi zagrożenie i należy przygotowywać się na najgorszy scenariusz, bo „inaczej może on się spełnić”. Poseł Wojciech Kossakowski na antenie Radia Olsztyn przypominał o dużej obecności wojska w Obwodzie.

Jest to jeden z bardziej zmilitaryzowanych obszarów nie tylko w Europie, ale na świecie. Na milion mieszkańców co trzeci jest związany z wojskiem. To potencjalne zagrożenie. Nie mniej jednak na chwilę obecną nic nie wskazuje dziś, aby Rosjanie chcieli właśnie ten front otworzyć.

Poseł Kossakowski jednocześnie przypomina o budowie tymczasowej zapory na granicy z Obwodem Kaliningradzkim oraz o zapowiedziach polskiego resortu obrony, mówiących o utworzeniu nowych jednostek wojskowych w Ełku, Olecku, Ostródzie i Mrągowie.

Do wysłuchania rozmowy z Wojciechem Kossakowskim zaprasza Andrzej Piedziewicz 

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w polityka, PiS, Poranne Pytania, Wojciech Kossakowski
Iwona Arent: wrócimy do prac nad uchwałą uznającą Rosję za państwo terrorystyczne

Zamrożenie cen gazu przyjęte przez Sejm – bez żadnych głosów przeciw. Posłowie uchwalili ustawę, zgodnie z którą cena gazu w 2023 roku będzie na poziomie nieco...

Zamknij
RadioOlsztynTV