Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wkrótce Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponuje placówkom kwoty ryczałtów

Do końca sierpnia Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponuje szpitalom kwoty ryczałtów wyliczone na czwarty kwartał tego roku. Od 1 października placówki, które zakwalifikowały się do tak zwanej sieci będą otrzymywały pieniądze w formie ryczałtu.  

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza powiedział dziennikarzom, że na wysokość ryczałtu będą wpływały wskaźniki jakościowe w poszczególnych placówkach.

Wskaźniki jakościowe maja premiować te podmioty, które wkładają wysiłek w to, żeby być szpitalami odpowiedniej jakości. Dzieje się tak poprzez: otrzymywanie właściwych certyfikatów, kiedy laboratoria szpitalne uczestniczą w badaniach porównawczych i te wyniki są pozytywne, a także przez odpowiednie zachęty do wykonywania większej liczby świadczeń ambulatoryjnych lub bardziej złożonych świadczeń szpitalnych.

Maciej Miłkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że szpitale powinny przygotować się do nowych wymagań.

Świadczeniodawcy najprawdopodobniej będą skracali czas hospitalizacji. Będą starali się zrobić wszystko, co się da, pacjentowi w świadczeniach diagnostycznych w ciągu 1-2 dni. Po to, aby nie przetrzymywać takiego pacjenta, bo to się nie opłaca. Oczywiście świadczenia długie – hospitalizacje zabiegowe będą odbywały się zgodnie z tym, co pacjent potrzebuje. Będzie wypisywany według standardów, czyli w 6-8 dobie po operacji.

Ministerstwo zdrowia oddało do konsultacji społecznych czwarte rozporządzenie wprowadzające sieć szpitali.

Autor: IAR/Góra
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV