Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wizyta prezydenta w Kijowie, wynagrodzenie Polaków, polityczne próby Szymona Hołowni. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Fot. M. Rutynowski

O wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Ukrainie, pensjach Polaków, bezwarunkowym dochodzie gwarantowanym dla wybranych mieszkańców regionu i politycznych próbach Szymona Hołowni w audycji My, Wy, Oni.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Łukasz Tulwiński – Ruch Narodowy, Konfederacja,
  • Zbigniew Ziejewski – poseł PSL,
  • Monika Falej – posłanka Lewicy,
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska,
  • Henryk Żuchowski – Prawo i Sprawiedliwość.

Temat 1

– Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę; nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem UE w pełnym tego słowa znaczeniu – zadeklarował prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Radzie Najwyższej Ukrainy. Podziękował Ukraińcom za obronę Europy „przed najazdem nowego rosyjskiego imperializmu”. Prezydent Duda wystąpił w niedzielę w Radzie Najwyższej Ukrainy jako pierwszy zagraniczny przywódca od czasu wybuchu wojny. Jego przemówieniu przysłuchiwał się m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Temat 2

W kwietniu 2022 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6626,43 zł, co oznacza wzrost o 14,1 proc. rok do roku. Jednocześnie to spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jakie tendencje w tym zakresie widzą goście audycji?

Temat 3

Na Warmii i Mazurach planowany jest pierwszy pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce. Uczestnicy eksperymentu przez 2 lata mieliby dostawać 1300 złotych miesięcznie. Polska dołączyłaby tym samym do takich krajów, jak Niemcy i Finlandia, które postanowiły przetestować bezwarunkowy dochód podstawowy. Eksperyment w naszym kraju chce przeprowadzić Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, aby zbadać, jak taki dochód wypłacany „za nic” wpłynie na zachowania Polaków. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu informuje, że eksperyment ma potrwać 2 lata i objąć od 5 do 31 tysięcy wybranych mieszkańców gmin położonych na pograniczu Warmii i Mazur.

Temat 4

Jak podaje nieoficjalnie serwis Interia, powołując się na działaczy opozycji, Szymon Hołownia chce przeciągnąć na swoją stronę Rafała Trzaskowskiego. – Nie złożyłem Rafałowi Trzaskowskiemu żadnej propozycji politycznej, nie ma też żadnych projektów politycznych, które realizowalibyśmy razem – powiedział z kolei lider Polski 2050 Szymon Hołownia. To możliwy transfer?

Posłuchaj audycji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WY, my
Sytuacja uchodźców z Ukrainy w Polsce i co dalej z olsztyńskimi „szubienicami”? Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy, jak zachęcić uchodźców z Ukrainy do przyjazdu do województwa warmińsko-mazurskiego i co dalej z olsztyńskimi "szubienice"? Na te tematy rozmawiali ...

Zamknij
RadioOlsztynTV