Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wizyta duszpasterska w czasie pandemii. Jak będzie wyglądać na Warmii i Mazurach?

Początek stycznia to tradycyjnie czas, gdy księża odwiedzają wiernych w domach. Z powodu pandemii COVID-19, niektóre parafie stosują inne metody. Jak tzw. kolęda będzie wyglądać na terenie archidiecezji warmińskiej, diecezji elbląskiej i ełckiej?

– Na terenie archidiecezji warmińskiej stosowane są trzy formy, w zależności od parafii – mówił ksiądz Marcin Sawicki, rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej.

Pierwsza z nich to tradycyjna forma – kapłan odwiedza swoich wiernych. Druga polega na zgłoszeniu do kancelarii chęci przyjęcia przez rodzinę kapłana, a trzecia forma polega na tym, że księża zapraszają wiernych na wspólną mszę świętą do kościoła w intencji danej ulicy lub wioski.

00:00 / 00:00

Jako, że kolęda dopiero się zaczęła, nie wiadomo, która z form będzie najczęściej stosowana.

Podobnie – w zależności od parafii – trzy formy stosowane są na terenie diecezji ełckiej – mówił jej rzecznik ksiądz Marcin Maczan.

Standardowa, czyli wizyta w domach, w sposób bezpieczny, czyli w maseczce, z zachowaniem dystansu i odwiedzenia mniejszej liczby rodzin danego dnia. Dostępne są inne forma, jak zapraszanie wiernych do kościoła na modlitwę lub przełożenie kolędy na inny termin. Najczęściej praktykowane jest odwiedzanie w domach, gdyż o to proszą wierni.

00:00 / 00:00

Wierni mogą zrezygnować z wizyty duszpasterza, czyli kolędy, jeśli obawiają się zakażenia koronawirusem. Odmowa nie może być traktowana jako zerwanie więzi z parafią i duszpasterzami. O szczegółach tegorocznej wizyty duszpasterskiej w diecezji elbląskiej opowiedział bp Jacek Jezierski.

Kolęda jest możliwa po wzajemnym uzgodnieniu, na zaproszenie rodziny. Nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

00:00 / 00:00

Biskup elbląski zaleca takie wizyty w domach tylko na zaproszenie gospodarzy.

Wierni mogą sprawdzić, czy ksiądz jest zaszczepiony i ma paszport covidowy. Mają prawo powiedzieć nie, jeśli nie jest, a oni się obawiają zakażenia

– dodał biskup Jacek Jezierski.

00:00 / 00:00

Spotkanie powinno odbyć się zgodnie z przepisami sanitarnymi, co oznacza, że ksiądz musi zachować dystans i mieć maseczkę na nosie i ustach. Podczas wizyty w domach parafian księdzu nie mogą towarzyszyć inne osoby.

Biskup Elbląski zezwala na to, by parafie organizowały mszy święte w kościele dla osób, które nie przyjęły kolędy ze względu na pandemię. Mogą one odbyć się ze specjalnym błogosławieństwem rodzin.

Autor: M. Stankiewicz/A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Bp Jacek Jezierski: Podczas kolędy ksiądz powinien mieć z sobą paszport covidowy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolęda, modlitwa, Msza święta, Archidiecezja Warmińska, Diecezja Elbląska, księża, diecezja ełcka
Wydano dokumenty I Synodu Diecezji Elbląskiej. Przez pandemię część statutów traci aktualność

Wyszły drukiem dokumenty pierwszego w historii Synodu Diecezji Elbląskiej. Spotkanie duchownych i osób świeckich rozpoczęło się  5 lat temu w marcu, a zostało zamknięte w październiku...

Zamknij
RadioOlsztynTV