Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wirtualny most połączył Olsztyn z Weifang. Polscy i chińscy naukowcy rozmawiali o koronawirusie

Fot. Urząd Miasta Olsztyn

Samorząd Olsztyna zorganizował wideokonferencję z partnerskim chińskim miastem Weifang. Uczestnicy spotkania rozmawiali o sposobach walki z koronawirusem.

Olsztyn i Weifang są partnerskimi miastami od 4 lat. W dzisiejszym wideospotkaniu brali udział przedstawiciele lokalnych władz, lekarze, epidemiolodzy, przedstawiciele uczelni. Dyskusji przysłuchiwał się ambasador Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Polsce.

Jak poinformował olsztyński ratusz, kluczowym elementem wideokonferencji była wymiana doświadczeń obu stron dotycząca walki z koronawirusem.

Pierwsze zakażenie w Weifang wykryto 23 stycznia. Burmistrz Weifangu Tian Qingying poinformował, że do połowy lutego wykryte zostały 44 przypadki. Wszyscy pacjenci zostali wyleczeni i wypisani ze szpitali do 8 marca. Nowych przypadków koronawirusa nie odnotowano w tym chińskim mieście od ponad 100 dni.

Relacjonując walkę z koronawirusem burmistrz Weifangu powiedział, że każdy przyjezdny, szczególnie z Wuhan, był kontrolowany pod względem stanu zdrowia. Poza tym zastosowano ograniczenie przemieszczania się, zawieszono pracę, edukację, promowano higienę.

Teraz przemieszczanie się jest możliwe tylko w przypadku elektronicznego potwierdzenia, że jest się zdrowym. Tylko takie osoby mogą przebywać w przestrzeni publicznej

– dodał Tian Qingying.

Polscy uczestnicy spotkania pytali Chińczyków m.in. o sposób postępowania w oddziałach położniczych w przypadku stwierdzenia koronawirusa i reakcje w przypadku stwierdzenia choroby w szkołach. Łącznie zadanych zostało kilkadziesiąt pytań.

Jak informował Janusz Dzisko kierujący Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie, w województwie warmińsko-mazurskim pierwszy przypadek koronawirusa pojawił się na początku marca.

Od tego czasu rejestrujemy przypadki zarażeń niemal codziennie, jednak nie są to duże ogniska, raczej rodzinne przypadki. Do tej pory odnotowaliśmy około 180 przypadków i jeden zgon z powodu koronawirusa.

Na początku kwietnia do Olsztyna dotarła pomoc z Weifangu. Kilkanaście tysięcy maseczek chirurgicznych, specjalistycznych z filtrem oraz kombinezony ochronne trafiły m.in. do szpitala miejskiego.

W naszych codziennych relacjach udowadniamy, że przyjaźń nie uznaje granic. Jesteśmy bardzo dumni z efektów dotychczasowej współpracy. Nie mam wątpliwości, że w przyszłości będzie się ona pogłębiać

– podsumował współpracę obu miast prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za UM/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Chiny, miasto partnerskie, wideokonferencja, Weifang
Pchli targ w Olsztynie ponownie otwarty. Organizatorzy zadbali o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Dwa tygodnie temu niedzielne targowisko na stadionie Warmii przy ulicy Sybiraków zostało po raz pierwszy otwarte w czasie epidemii. Tydzień temu już nie można było handlować,...

Zamknij
RadioOlsztynTV