Wirtualny atlas etnograficzny Mazur
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie uzyskało dofinansowanie na realizację projektu „Mazury na ludowo”. To projekt badawczy dotyczący ochrony i promocji niematerialnego dziedzictwa kultury mieszkańców wschodniej części Mazur.
Ministerstwo Kultury przekazało na ten projekt 25 tysięcy złotych a Urząd Marszałkowski 11 i pół tysiąca. Badania obejmą powiaty węgorzewski, gołdapski, olecki, ełcki, giżycki, piski i mrągowski. Etnografowie będą musieli dotrzeć do najstarszych mieszkańców tych powiatów, którzy kultywują dawne tradycje ludowe. Spisać ich wiedzę na ten temat, nagrać wywiady i przeanalizować, na ile tradycje są przekazywane młodym pokoleniom.
Rezultatem badań terenowych będzie wirtualny atlas etnograficzny Mazur, w którym znajdą się naukowe analizy oraz wyniki przeprowadzonych badań, fragmenty wywiadów oraz materiały fotograficzne i video. Strona „Mazury na ludowo” ma powstać do listopada tego roku.
Węgorzewo świętuje 442 rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji w Muzeum Kultury Ludowej odbywają się „Urodziny Miasta”. Można tam zobaczyć zakonserwowany „skarb” z 1924 roku, wydobyty z pomnika seminarzystów poległych w czasie I wojny światowej – mówi Anna Babiak-Owad z działu etnograficznego węgorzewskiego Muzeum.
Ekspozycję uzupełnia prezentacja multimedialna o przedwojennych pomnikach Węgorzewa przygotowana przez Jerzego Łapo, który prowadzi spotkania edukacyjne na ten temat. (go/as)