Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wilczy Szaniec dostosowuje się do odwiedzających. Powstanie m.in. budynek obsługi turystów

Wilczy Szaniec w Gierłoży. Fot. B.Świerkowska-Chromy

W Wilczym Szańcu powstaje budynek obsługi turystów, modernizowany będzie parking oraz zaplecze gospodarcze. Mimo pandemii Lasy Państwowe rozbudowują infrastrukturę turystyczną do obsługi zwiedzających Wilczy Szaniec – byłą siedzibę Hitlera na Mazurach.

Jak przekazał nadleśniczy Zenon Piotrowicz z Nadleśnictwa Srokowo zarządzającego Wilczym Szańcem w imieniu Skarbu Państwa, pandemia dotknęła obiekt w Gierłoży tak jak wszystkie obiekty turystyczne.

W ubiegłym roku odwiedziło nas o 20 proc. turystów mniej niż rok wcześniej. Przewidujemy, że ten rok i zbliżający się sezon będą jeszcze słabsze. Widać to po pierwszym kwartale. W poprzednich latach w tym okresie odwiedzało nas 2-3 tysiące turystów miesięcznie. Obecnie przyjeżdża pół tysiąca osób.

Mimo pandemii i obostrzeń obecnie Wilczy Szaniec można zwiedzać. Dostępna jest jednak tylko trasa plenerowa – leśna. Ze zwiedzania wyłączone są wystawy znajdujące się w obiektach zamkniętych. Turyści, którzy przyjeżdżają obecnie do Wilczego Szańca oglądać zatem mogą bunkry albo ich ruiny, korzystając przy tym z utworzonej specjalnej aplikacji albo informacji na tablicach. Mogą też skorzystać z usług przewodników.

Infrastruktura została poprawiona w ubiegłym roku. Utwardzone zostały ścieżki na trasie, pomocne dla osób poruszających się na wózkach, czy dla rodziców z małymi dziećmi. Można odpocząć na ławkach. Zmodernizowana została infrastruktura teletechniczna; ustawiono oświetlenie.

Czekamy na rozwój sytuacji. Dobra wiadomość jest taka, że COVID nie zahamował planów inwestycyjnych. W tym roku rozpoczęliśmy budowę budynku obsługi turysty. Architektonicznie będzie on nawiązywał do Wilczego Szańca. Budynek będzie betonowy z elementami drewna. Znajdzie się w nim główna hala, sklep z pamiątkami, kawiarenka, informacja turystyczna. Będą też biura i toalety oraz miejsce do obsługi kamperów. Przewidujemy, że budynek będzie gotowy w 2022 roku. Oprócz tego powiększony zostanie parking i zaplecze gospodarcze. Wszystko po to, by obsłużyć kilkaset tysięcy zwiedzających w sezonie

– wyjaśnił nadleśniczy.

Średnio Wilczy Szaniec odwiedzało 300 tys. turystów rocznie; w czasie pandemii nieco mniej, bo 260 tys..

Lasy Państwowe chcą w kolejnych latach wyremontować obiekt hotelowy i restaurację. Powstać ma też nowa wystawa historyczna. Ma to być ekspozycja dotycząca II wojny światowej, jej skutków i krzywd. Wykorzystane mają być nowe techniki przekazu treści; wystawa kierowana ma być także do turystów zza granicy. Od ubiegłego roku dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa opowiadająca o nieudanym zamachu na Hitlera, który miał miejsce w 1944 roku. Wilczy Szaniec w latach 1941-44 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera.

W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało ok 2,5 tys. ludzi. Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi.

 

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gierłoż
Kolejne inwestycje w Wilczym Szańcu. Byłą kwaterę Hitlera co roku odwiedzają setki tysięcy turystów

Na terenie byłej wojennej kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży rozpoczęły się kolejne inwestycje. Obiekt, od 5 lat, jest zarządzany przez Lasy Państwowe. W tym czasie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV