Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wieża bramna z Braniewa zostanie odnowiona. Unia Europejska da 3 mln zł

Wieża bramna w Braniewie. Fot. Sławomir Ostrowski

Wieża bramna w Braniewie. Fot. S.Ostrowski

Władze miejskie Braniewa uzyskały 3 miliony złotych unijnego dofinansowania na odrestaurowanie XIII-wiecznej wieży bramnej, uważanej za najstarszą budowlę na Warmii. Po zakończeniu prac  będzie tam działał punkt informacji turystycznej.

Gotycka wieża, która jest pozostałością po braniewskim zamku biskupów warmińskich, od lat była w złym stanie technicznym. Dlatego  samorząd przygotowywał dokumentację niezbędną do przeprowadzenia remontu i starał się o unijną dotację.

Inwestycja ma kosztować blisko 3 miliony 600 tysięcy złotych, z czego 3 miliony złotych będą pochodzić z Unii Europejskiej. Projekt zakłada remont wieży i jej adaptację na punkt informacji turystycznej, wydzielenie tarasu widokowego, a także odbudowę i konserwację murów obronnych przy ulicy Kromera.

Wieża łączyła kiedyś przedzamcze z zamkiem zbudowanym przez biskupa Henryka Fleminga, gdy Braniewo było pierwszą siedzibą kapituły warmińskiej. Przez otwór bramny wjeżdżano w średniowieczu do miasta, z czasem na piętrze urządzono niewielką kaplicę.

Dolna część murowanej wieży powstała pod koniec XIII wieku, najwyższą trzecią kondygnację nadbudowano w XVII wieku. Władze pruskie częściowo zburzyły i przebudowały zamek w XIX w. na potrzeby szkoły. Pozostałości dawnej warowni zostały zniszczone podczas walk niemiecko-sowieckich w 1945 roku. Ruiny rozebrano pod koniec lat 50. ubiegłego wieku.

 

 

Autor: PAP/MBoguszewski
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, remont, wieża, Braniewo, dofinansowanie
Olsztyński ratusz poda do sądu wykonawcę olsztyńskiej Aquasfery. Mimo udzielonej gwarancji wykonawca odmówił naprawy dachu

  Przedłuża się remont olsztyńskiej Aquasfery. Wciąż nie ma wody w basenie olimpijskim, dostępna jest jedynie część rekreacyjna pływalni. Powód to remont dachu, którego nie podjął...

Zamknij
RadioOlsztynTV