Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wierni obrządków wschodnich rozpoczynają świętowanie Bożego Narodzenia

Dziś (6 stycznia) ważny dzień dla chrześcijan: katolicy obchodzą Święto Trzech Króli, a wierni obrządku wschodniego zaczynają okres świąt Bożego Narodzenia.

Dziś wigilia wiernych obrządków wschodnich, która wypada wypada 13 dni później niż u wiernych obrządku zachodniego. Kończy się 40 dniowy post i zaczyna się 3-dniowe świętowanie Bożego Narodzenia.

– Wieczorem wyznawcy obrządku wschodniego idą do cerkwi na nabożeństwo zwane Poweczerja – mówi Jarosława Chrunik z redakcji ukraińskiej Radia Olsztyn.

Już o 21 trzeba być w cerkwi, bo zaczyna się tzw. Poweczerja. Jak sama nazwa wskazuje po wieczerzy trzeba iść już nasyconym, zadowolonym do cerkwi, aby powitać Boże Dzieciątko. Nabożeństwo jest długie, bo później przechodzi w bożonarodzeniową liturgię, która jest uroczysta.

00:00 / 00:00

– To wyjątkowy czas, zwłaszcza dla tych, którzy uciekli przed wojną i mieszkają obecnie na Warmii i Mazurach – uważa bp Arkadiusz Trochanowski, biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego.

Nie chcemy odbierać sobie nadziei ani wiary, ani też radości. W sposób szczególny chcemy przekazywać sobie słowa naszego Zbawiciela o tej nadziei, napełniać się radością, aby nie trwać w smutku i wierzyć w zwycięstwo dobra nad złem. Abyśmy umieli przede wszystkim codziennie na nowo wstawać i uczyć się kochać drugą osobę.

Duchowny przyznaje, że jeśli w sąsiedztwie mieszkają goście z Ukrainy, warto im złożyć życzenia. Można powiedzieć „Wesołych Świąt”, ale nie tylko. Obecnie – w obliczu rosyjskich nalotów i bombardowań, Ukraińcy życzą sobie przede wszystkim „spokojnego nieba”.

00:00 / 00:00

6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, obchodzona jest wigilia świąt Bożego Narodzenia. O godzinie 21 Polskie Radio Olsztyn zaprasza na transmisję nabożeństwa z cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Olsztynie.

Autor: M. Świniarski/I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wigilia, Boże Narodzenie, wojna, cerkiew, Ukraina, Kościół Greckokatolicki, uchodźcy
Do Olsztyna i innych miejscowości regionu wróciły Orszaki Trzech Króli

Orszaki Trzech Króli wróciły po pandemicznej przerwie. Organizowane są w wielu miastach województwa warmińsko-mazurskiego. W Olsztynie przygotowano Orszak Trzech Króli z udziałem Mikołaja Kopernika. Trzy orszaki...

Zamknij
RadioOlsztynTV